* Αήττητη η Ταγιέρες στα 5 τελευταία μεταξύ τους (4-1-0)

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (08/05): Ταγιέρες – Σαρμιέντο 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής

ΤΑΓΙΕΡΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, για το Κόπα Λιμπερταδόρες. Σκόρερ ο Εσκιβέλ στο 61ο λεπτό.

Ταραχώδεις οι πρώτοι μήνες του έτους για την Ταγιέρες, άργησε να προσαρμοστεί στη μετά-Μεδίνα εποχή, το πείραμα με τον Όγιος απέτυχε παταγωδώς, γρήγορα το κατάλαβαν στη διοίκηση και τον αντικατέστησαν με τον Καϊσίνια. Η ομάδα σουλουπώθηκε με τον Πορτογάλο στο τιμόνι και καρπός αυτής της βελτίωσης ήταν η πρόκριση στα νοκ άουτ του Κόπα Λιμπερταδόρες, βέβαια από έναν κατά τεκμήριο πολύ βατό όμιλο.

Την εξασφάλισε την πρόκριση (ως 2η) από την 5η αγωνιστική με το 0-0 στο Περού απέναντι στην Σπόρτινγκ Κριστάλ, στο τελευταίο παιχνίδι της (24/05) πέρασε από την έδρα της παραπαίουσας Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα (0-1).

Στο Κόπα ντε λα Λίγκα τέθηκε εκτός κούρσας playoffs από πολύ νωρίς, τερμάτισε εντέλει 12η στον όμιλό της, με το χειρότερο ενεργητικό στην κατηγορία (9 γκολ σε 14 παιχνίδια).

Φεύγει ο χαφ Μέντες, στην πόρτα της εξόδου και ο ταλαντούχος εξτρέμ Βαλόγιες, που έχει μπει στο στόχαστρο της Ρίβερ. Αποχώρησαν και οι δανεικοί Εσκιβέλ και Βιγιάλμπα. Δεν υπήρξε καμία προσθήκη ακόμη, με τις διαπραγματεύσεις να καθυστερούν.

ΤΑΓΙΕΡΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Under 1.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ταγιέρες. Το γκολ του Χιρότι στο 86ο λεπτό έκρινε το παιχνίδι.

Δίχως να το περιμένει κανείς ο Νταμόντε οδήγησε την Σαρμιέντο στο κατώφλι των playoffs του Κόπα ντε λα Λίγκα, όμως δεν άντεξε την πίεση στην τελική ευθεία και τερμάτισε 7η στον όμιλό της.

Ντροπιαστικό το 0-7 από την Ρίβερ την τελευταία μέρα του Απρίλη, “ζαλισμένη” πήγε στο ματς Κυπέλλου με τη Φλάντρια για το Κύπελλο, αποκλείστηκε από την ομάδα της Β’ κατηγορίας με 0-2 και στην αυλαία του Κόπα ντε λα Λίγκα ηττήθηκε στην Κόρδοβα, όπου επιστρέφει σήμερα.

Νέα πρόσωπα στη Χουνίν ο τερματοφύλακας Μέσα και ο μέσος Κάστρο, αποχώρησαν οι Βισμάρα, Καστέτ, Μοντόγια και Σαλβαρέκσι.