* 14η αγωνιστική

* Under 1.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Η Ταγιέρες μετρά 4/4 νίκες επί της Πατρονάτο στην Κόρδοβα, οι τρεις τελευταίες στο 1-0!

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (23/02): Πατρονάτο – Ταγιέρες 0-0

ΤΑΓΙΕΡΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Εστουδιάντες. Το παιχνίδι κρίθηκε με το γκολ του Ερέδια στο 93’!

Νέα ήττα για την “Τε” μετά το αποκλεισμό στα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες, δεν ήταν κακή η εμφάνισή της στη Λα Πλάτα την Κυριακή, αλλά ήταν ξανά προβλέψιμη κοντά στην αντίπαλη περιοχή.

Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο η Ταγιέρες, είχε τις πιο επικίνδυνης στιγμές, η Εστουδιάντες είχε τις κλασικές ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια. Ημιτελείς οι επιθετικές προσπάθειες της Ταγιέρες, το πλήρωσε τελικά στο φινάλε.

Δίχως απτό στόχο στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος εδώ και εβδομάδες, ο κόουτς Καϊσίνια στηρίζεται από τη διοίκηση, με φόντο το Κύπελλο που είναι πλέον η μοναδική διέξοδος για διεθνή πρόκριση, σε έναν θεσμό που πέρσι έφτασε ως τον τελικό για να χάσει στα πέναλτι από την Μπόκα.

Τραυματίες οι Χιρότι (βασικός φορ) και Εσκιβέλ (εξτρέμ)

ΤΑΓΙΕΡΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 19/20 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* No Goal τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΠΑΤΡΟΝΑΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Σαν Λορέντσο. Ο Βομπεργκάρ άνοιξε το σκορ για την Σαν Λορέντσο στο 11’, ο Κρούπσκι ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για την Πατρονάτο. Ο Εστιγκαρίμπια έκανε το 2-1 στο 46’ και ο Χιάνι πέτυχε το τρίτο γκολ τρία λεπτά αργότερα, για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ με αυτογκόλ στο 59’.

Αξιέπαινη η μάχη που δίνει η Πατρονάτο για να αποφύγει τον υποβιβασμό, ανήκει στις πλέον φορμαρισμένες ομάδες της λίγκας τον τελευταίο μήνα, έφτασε τις 5 νίκες στα 7 τελευταία παιχνίδια της, μεταξύ αυτών πήρε την πρόκριση και στους “16” του Κυπέλλου παίζοντας με εναλλακτικό σχήμα.

Την Παρασκευή, έβγαλε και πάλι πολύ πάθος και χαρακτήρα νικητή, δεν πτοήθηκε από το γρήγορο προβάδισμα της “σικλόν”, γύρισε το ματς μέσα σε πέντε αγωνιστικά λεπτά. Αγχώθηκε στο τέλος μετά το αστείο αυτογκόλ του Κάστρο, αλλά αμύνθηκε αποτελεσματικά για να μειώσει κι άλλο την απόσταση από τις θέσεις παραμονής στην ειδική βαθμολογία.

Εξέτισε τιμωρία ο στόπερ Άλβαρες, παραμένουν εκτός ο στόπερ Κιντάνα, επέστρεψε ως αλλαγή την Κυριακή ο στόπερ Μόσεβιτς, όπως και ο φορ Ροντρίγκες, παραμένει εκτός ο φορ Ερέρα.