* Αήττητη η Νιούελς στα 5 τελευταία μεταξύ τους (3-2-0)

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (01/03): Ταγιέρες – Νιούελς 0-1

* Στο πρωτάθλημα (15/06): Ταγιέρες – Νιούελς 1-2

ΤΑΓΙΕΡΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ροσάριο Σεντράλ. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε στο 14ο λεπτό ο Μαρινέλι.

Το ποτήρι ξεχείλισε στην Ταγιέρες μετά από μία ακόμη ήττα το Σάββατο, έχασε και από την Ροσάριο Σεντράλ, έφτασε τα 6 παιχνίδια δίχως νίκη (0-3-3) με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί ο κόουτς Καϊσίνια, λίγες μέρες πριν το σημαντικότερο παιχνίδι για το υπόλοιπο του έτους!

Εδώ και καιρό η ομάδα δεν απέδιδε βάσει υλικού, αλλά ο Πορτογάλος κόουτς στηριζόταν με ορίζοντα το σημερινό ματς Κυπέλλου, το οποίο είχε “σημαδευτεί” από τον οργανισμό, αφού δεν υπάρχει πλέον άλλη διέξοδος για διεθνή συμμετοχή του 2023.

Με τον υπηρεσιακό Γκαντόλφι, τον κόουτς της Β’ ομάδας, θα πάει στο σημερινό παιχνίδι η “Τε”. Εξέτισε κι επιστρέφει ο στόπερ Ντίας, αμφίβολη η συμμετοχή του φορ Σάντος, σταθερά εκτός οι Χιρότι, Εσκιβέλ και Σουάρες.

ΤΑΓΙΕΡΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 22/24 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια μακριά από την Κόρδοβα

ΝΙΟΥΕΛΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Βέλεζ. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε ο Γκαρσία στο 57ο λεπτό.

Με υπηρεσιακό κόουτς πηγαίνει στο ματς και η Νιούελς, η οποία όμως επέστρεψε στις νίκες το Σάββατο μετά τη φυγή του Σανγκινέτι.

Με τον Τονιαρέλι στα ηνία και με αποδεκατισμένο ρόστερ πέρασε νικηφόρα από το Λίνιερς απέναντι στην παραπαίουσα Βέλεζ. Με ήρωα τον κίπερ Μοράλες, ο οποίος κατέγραψε 9 επεμβάσεις, μερικές εξ αυτών υψηλής δυσκολίας.

Γεμάτο και σήμερα το απουσιολόγιο, εκτός και ο αρχηγός Πέρες (χαφ), επιστρέφει μόνο ο μέσος Μπάλτσι που εξέτισε τιμωρία το Σάββατο.