*Νοκ άουτ αγώνας για τη φάση των “16” του κυπέλλου Αργεντινής. Σε περίπτωση ισοπαλίας η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος φέτος στο γήπεδο της Κολίβ Σάντα Φε με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 2-2.

*Η Ταγιέρες έχει να χάσει εντός από την Κολόν Σάντα Φε από το 2002. Από τότε την υποδέχθηκε έξι φορές και την κέρδισε τις τέσσερις ενώ έχει δεχθεί μόνο ένα γκολ από αυτήν σε αυτό το διάστημα.

ΤΑΓΙΕΡΕΣ

Προηγούμενο ματς: Η Ταγιέρες κέρδισε την Ουρακάν με τέρμα του Ροντρίγκες στο 88ο λεπτό με 2-1. Νωρίτερα είχε προηγηθεί με τον Μπούστος στο 41’, πριν ισοφαρίσει ο Κοτσάρο στο 43’.

Η Ταγιέρες επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Ουρακάν, πετυχαίνοντας δεύτερη σερί νίκη, ισάριθμες στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού του πρωταθλήματος. Στο γήπεδό της είναι αήττητη εδώ και 11 παιχνίδια, με εφτά νίκες στο συγκεκριμένο διάστημα.

Συνεχίζει λοιπόν από εκεί που τελείωσε στο πρώτο μισό σεζόν, θα πρέπει να “αυτοκτονήσει” αγωνιστικά για να μην συμμετάσχει απευθείας στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες. Αυτή τη στιγμή είναι στο +7 από την τέταρτη θέση της συνολικής βαθμολογίας πο οδηγεί στα προκριματικά του Κόπα Λιμπερταδόρες και στο +9 από την πέμπτη που οδηγεί στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Ταγιέρες Στατιστικά

*Τρεις σερί αγώνες με 2-3 γκολ

*3/4 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΚΟΛΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Η Κολόν Σάντα Φε κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Χιμνάσια Λα Πλάτα, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Μπενίτεθ (14’), Γκαλβάν (27’), γλιτώνοντας από ένα τέρμα στην επανάληψη από το δοκάρι της.

Η Κολόν Σάντα Φε κέρδισε και την Χιμνάσια Λα Πλάτα με 2-0 εντός έδρας, πετυχαίνοντας τρίτη σερί νίκη, όλες χωρίς να δεχθεί γκολ, έχοντας αρχίσει και αυτή πάρα πολύ καλά το δεύτερο μισό του πρωταθλήματος.

Μία εξ αυτών των νικών ήρθε μακριά από την έδρα της, η πρώτη έπειτα από οκτώ αγώνες στους οποίους είχε πέντε ήττες, μόλις δεύτερη σε όλο το 2023!

Στο πρωτάθλημα είναι μία από τις ομάδες που παλεύουν για την παραμονή, αφού είναι στο +6 από την τελευταία θέση που οδηγεί στον υποβιβασμό. Κυρίως επειδή φέρνει πολλές ισοπαλίες, έχει τις περισσότερες στην κατηγορία.