22η Αγωνιστική

* Αήττητη η Ταγιέρες στα 7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (6-1-0)!

ΤΑΓΙΕΡΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Λανούς. Ο Βαλόγιες άνοιξε το σκορ για την Ταγιέρες στο 2ο λεπτό, αλλά η Λανούς γύρισε το παιχνίδι με Ντίας (67’) και Λέμα (71’). Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μπελμόντε της Λανούς.

Αντίο στα πρωταθληματικά όνειρα είπε η “Τε” με την ανατροπή του περασμένου Σαββάτου στο Μπουένος Άιρες, αφού με την ήττα που διέκοψε το εντυπωσιακό της σερί (7-1-0) βρέθηκε στο -10 από την κορυφή.

Ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, με γρήγορη μετάβαση για το 0-1 κι έκλεισε το ημίχρονο με τεράστια χαμένη ευκαιρία σε ένα αντεπίθεση. Αμυντικά όμως δεν ενέπνεε ασφάλεια, απειλήθηκε πριν την ανάπαυλα και μετά από αυτήν πληγώθηκε δις στον αέρα, από τον αντίπαλο φορ σε ροή αγώνα και τον αντίπαλο στόπερ σε στατικό.

Επιστρέφουν στην αποστολή οι Άλβαρες (μέσος), Ρομέρο (φορ), παραμένουν εκτός οι Φερνάντες (αρ. μπακ), Σεκέιρα (μέσος). Αποχώρησε ο Φράνκο (μέσος), ολοκληρώθηκε ο δανεισμός του από την Ατλέτικο Μινέιρο.

ΤΑΓΙΕΡΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΓΟΔΟΪ ΚΡΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Νίκη-πρόκριση (3-1) επί της Ντεφενσόρες Ουνίδος στο Κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 21ο λεπτό, αλλά γύρισε το παιχνίδι με Άρσε (37’), Ροντρίγκες (68’) και Κονέτσνι (77’).

Με φτερά στα πόδια πήγαν οι παίκτες της “τόμπα” στο μεσοβδόμαδο ματς Κυπέλλου, στο οποίο ο κόουτς Όλντρα προχώρησε σε μερικό rotation. Αιφνιδιάστηκαν από την ομάδα Β’ κατηγορίας, αλλά επιβεβαίωσαν τον επιθετικό τους οίστρο με σχετικά εύκολη ανατροπή.

Την προηγούμενη Πέμπτη έστησαν πάρτι στη Μεντόσα υποδεχόμενοι την Μπόκα, την οποία διέλυσαν με 4-0! Εκμεταλλεύτηκαν όλες τις αμυντικές ανορθογραφίες της “σενέισε” σε ροή αγώνα και στατικά, ενώ ανασταλτικά δεν επέτρεψαν ούτε μία καθαρή ευκαιρία!

Δίχως νέα προβλήματα ταξίδεψε στην Κόρδοβα, μακροχρόνιες οι απουσίες των Φεράρι (στόπερ), Ουλαριάγα (φορ).