Ελλάδα Nations League ✔️ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ | ΚΑΝΑΛΙ | ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ
Η Εθνική Ελλάδας έμαθε αντιπάλους για το Nations League 2024-25 στην κλήρωση της Πέμπτης 8 Φεβρουαρίου . Στο Betarades.gr βρίσκεις προγνωστικά στοιχήματος για όλες τις αναμετρήσεις της διοργάνωσης.
🗒️ Πρόγραμμα Nations League
Η Ελλάδα συμμετέχει στη League B. Στον παρακάτω πίνακα, βλέπετε αναλυτικά τις ημερομηνίες για όλα τα ματς της Εθνικής Ελλάδος στο Nations League 2024-2025:
📺 Nations League Κανάλι
Το Nations League 2023-2024 μεταδίδεται από τα κανάλια Novasports. Δεν έχει γίνει ακόμα γνωστό από πού θα μεταδοθεί η διοργάνωση για το 2024-2025. Πάντως, οι αγώνες της Εθνικής Ελλάδος στο Nations League θα μεταδοθούν από τον ALPHA.
⚽️ Όμιλοι Nations League 2024-2025
Η Εθνική Ελλάδας κληρώθηκε στον 2ο όμιλο της League B και θα αντιμετωπίσει τις Αγγλία, Φινλανδία και Ιρλανδία.
Αναλυτικά οι όμιλοι του Nations League:
LEAGUE A |
|
1ος Όμιλος | 2ος Όμιλος |
Κροατία | Ιταλία |
Πορτογαλία | Βέλγιο |
Πολωνία | Γαλλία |
Σκωτία | Ισραήλ |
3ος Όμιλος | 4ος Όμιλος |
Ολλανδία | Ισπανία |
Ουγγαρία | Δανία |
Γερμανία | Ελβετία |
Βοσνία & Ερζεγοβίνη | Σερβία |
LEAGUE B |
|
1ος Όμιλος | 2ος Όμιλος |
Τσεχία | Αγγλία |
Ουκρανία | Φινλανδία |
Αλβανία | Ιρλανδία |
Γεωργία | Ελλάδα |
3ος Όμιλος | 4ος Όμιλος |
Αυστρία | Ουαλία |
Νορβηγία | Ισλανδία |
Σλοβενία | Μαυροβούνιο |
Καζακστάν | Τουρκία |
LEAGUE C |
|
1ος Όμιλος | 2ος Όμιλος |
Σουηδία | Ρουμανία |
Αζερμπαϊτζάν | Κόσοβο |
Σλοβακία | Κύπρος |
Εσθονία | Λιθουανία |
3ος Όμιλος | 4ος Όμιλος |
Λουξεμβούργο | Αρμενία |
Βουλγαρία | Νησιά Φερόε |
Βόρεια Ιρλανδία | Βόρεια Μακεδονία |
Λευκορωσία | Λετονία |
LEAGUE D |
|
1ος Όμιλος | 2ος Όμιλος |
Γιβραλτάρ | Μολδαβία |
Σαν Μαρίνο | Μάλτα |
Λίχτενσταϊν | Ανδόρα |
Μακροχρόνια στοιχήματα για το Nations League στο app της Stoiximan.
▶️ Σύστημα διεξαγωγής και ημερομηνίες Nations League 2024-25
To Nations League 2024-25 διαφορροποιείται όσον αφορά το συστημα διεξαγωγής του, καθώς η UEFA πρόσθεσε ακόμα έναν νοκ-άουτ γύρο.
Οι δύο πρώτες ομάδες του κάθε ομίλου της League A, θα παίξουν σε προημιτελικό γύρο με διπλούς αγώνες και οι νικητές θα πάρουν την πρόκριση για το Final-4 της διοργάνωσης.
Ακόμη, οι τελευταίες ομάδες του κάθε ομίλου σε League A και Β υποβιβάζονται αυτόματα στη Β και C κατηγορία, αντίστοιχα. Επίσης, οι δύο χειρότερες τέταρτες της League C υποβιβάζονται στη League D.
Οι νικητές των τεσσάρων ομίλων σε League Β και C, καθώς και οι δύο νικητές των ομίλων στη League D, προβιβάζονται αυτόματα στις κατηγορίες Α, Β και C, αντίστοιχα.
Οι τρίτες ομάδες της League A και οι δεύτερες από κάθε όμιλο της League B, μαζί με τις τρίτες ομάδες της League B και οι δεύτερες των γκρουπ της League C, θα παίξουν διπλούς αγώνες για τον προβιβασμό και τον υποβιβασμό τους.
Τέλος, από τις καλύτερες τέταρτες της League C και τις δεύτερες της League D, θα προκύψουν τα playoffs.
Αναλυτικά οι ημερομηνίες της φάσης των ομίλων:
- 1η αγωνιστική: 5-7 Σεπτεμβρίου
- 2η αγωνιστική: 8-10 Σεπτεμβρίου
- 3η αγωνιστική: 10-12 Οκτωβρίου
- 4η αγωνιστική: 13-15 Οκτωβρίου
- 5η αγωνιστική: 14-16 Νοεμβρίου
- 6η αγωνιστική: 17-19 Νοεμβρίου
📊 Βαθμολογία Ελλάδας
Πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο, θα δείτε τη βαθμολογία στον όμιλο της εθνικής, όπως και τη συνολική ➡️ βαθμολογία Nations League.