Betarades.gr: Τα κορυφαία προγνωστικά στοιχήματος

* Προκριματικά Ευρώπης για το Μουντιάλ 2018. Οι ομάδες είναι χωρισμένες σε εννιά ομίλους (επτά όμιλοι των έξι ομάδων και δύο όμιλοι των πέντε ομάδων). Οι εννιά πρώτοι των ομίλων προκρίνονται απευθείας στα τελικά, ενώ οι οκτώ καλύτεροι δεύτεροι θα συμμετάσχουν στα πλέι οφ, από όπου θα προκύψουν τέσσερα ακόμα εισιτήρια.

3η αγωνιστική

1ος όμιλος: Ολλανδία 4, Γαλλία 4, Σουηδία 4, Βουλγαρία 3, Λευκορωσία 1, Λουξεμβούργο 0

ΣΟΥΗΔΙΑ

Την πρώτη νίκη της πανηγύρισε την Παρασκευή η Σουηδία στον 1ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018. Μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα κόντρα στην Ολλανδία (1-1 εντός έδρας) στις 6 Σεπτεμβρίου το συγκρότημα του Άντερσον επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 του Λουξεμβούργου. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Λούστιγκ στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 56’. Αξίζει να σημειώσουμε πως οχτώ λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Μάλγκετ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή, αφήνοντας τους γηπεδούχους με δέκα ποδοσφαιριστές. Συνολικά 12 φορές αντιμετώπισαν στο παρελθόν οι Σκανδιναβοί τη Βουλγαρία, στις οποίες σημείωσαν οχτώ νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες (22-6 τα γκολ).

Στις δέκα τελευταίες παραμένουν αήττητοι, ενώ στις έξι πανηγύρισαν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Η πιο πρόσφατη αναμέτρηση των δύο πλευρών χρονολογείται πριν από έντεκα χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 3 Σεπτεμβρίου του 2005 όταν η Σουηδία επικράτησε εντός έδρας με 3-0. Τα γκολ είχαν σημειώσει οι Λιούνμπεργκ (60’), Μέλμπεργκ (75’) και Ιμπραχίμοβιτς (90’), με τους φιλοξενούμενους να μένουν με δέκα ποδοσφαιριστές στο 48’. Στις επτά τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Σουηδία σε όλες τις διοργανώσεις παραμένει αήττητη, έχοντας σημειώσει τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Στις πέντε σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ.

Προηγούμενο ματς: Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε η Σουηδία από την έδρα του Λουξεμβούργου επικρατώντας με 1-0 για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Σουηδίας σε όλες τις διοργανώσεις (παίξτο στην Goalbet).

Το Σουηδία – Βουλγαρία παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

Μετά τη δύσκολη εντός έδρας νίκη που πανηγύρισε κόντρα στο Λουξεμβούργου με 4-3 στις 6 Σεπτεμβρίου η Βουλγαρία γνώρισε την πρώτη ήττα της στον 1ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018. Πιο συγκεκριμένα την Παρασκευή το συγκρότημα του Χούμπτσεφ δεν κατάφερε να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Γαλλίας, γνωρίζοντας την ήττα με 4-1. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 6’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μ. Αλεξάντροφ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 23’ από τον Γκαμεϊρό, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Παγιέ ανέτρεψε τα δεδομένα στην αναμέτρηση.

Στο 38’ ο Γκριεζμάν έκανε το 3-1, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 59’ ο Γκαμεϊρό έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Στις τρεις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Βουλγαρία σε όλες τις διοργανώσεις γνώρισε ισάριθμες ήττες. Σε όλες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις δύο σημειώθηκε goal-goal. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της χρονολογείται στις 29 Μαρτίου, όταν επικράτησε με 2-0 της ΠΓΔΜ.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 4-1 γνώρισε η Βουλγαρία από τη Γαλλία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Βουλγαρίας σε όλες τις διοργανώσεις.