ΣΟΥΓΟΝ

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε για ακόμη ένα παιχνίδι η Σουγόν, η οποία αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ποχάνγκ, την προηγούμενη αγωνιστική. Προερχόμενη από την ήττα κόντρα στην Ουλσάν (2-4), η ομάδα του Σο Γιουνγκ-Βον βρέθηκε πίσω στο σκορ και κόντρα στην Ποχάνγκ, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Ωστόσο, στην επανάληψη κατάφερε να φέρει τούμπα το παιχνίδι και να προηγηθεί με 1-2, χάρη στα τέρματα των Λι Σανγκ-Χο (62′) και Τσο Ντονγκ-Γκεόν (69′). Εν τέλει όμως, δεν στάθηκε ικανή να διαχειριστεί σωστά αυτό το υπέρ της σκορ, με αποτέλεσμα να δεχθεί στο 90′ το γκολ της ισοφάρισης και να αρκεστεί στον ένα βαθμό. Με την ισοπαλία της αυτή, παρέμεινε στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος, ούσα και στην 9η θέση πιο συγκεκριμένα, όπου και μετράει 13 βαθμούς μετά από δώδεκα παιχνίδια. Σε έξι εντός έδρας παιχνίδια, μετράει μόλις μια νίκη, έχοντας απολογισμό δυο βαθμούς στα τέσσερα τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ποχάνγκ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΙΝΤΣΕΟΝ

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κατάφερε να πανηγυρίσει η Ιντσεόν, η οποία χρειάστηκε να περάσουν έντεκα αγωνιστικές για να το καταφέρει. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Ντο-Χουν φιλοξενήθηκε από την Σεονγκνάμ, στην έδρα της οποίας κατάφερε να πάρει το ”διπλό”, επικρατώντας με 0-1. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 79ο λεπτό ο Ορίς, χαρίζοντας έτσι μια βαθιά βαθμολογική ανάσα στην ομάδα του. Ωστόσο, παρά τη νίκη της αυτή, η Ιντσεόν εξακολουθεί να βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, όπου και μετράει εφτά βαθμούς μετά από δώδεκα αγωνιστικές ούσα ένα βαθμό πίσω από την προτελευταία Γεονάμ. Μια νίκη, δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, με το σμερινό παιχνίδι κόντρα στην Σουγόν να είναι το δεύτερο διαδοχικό μακριά από το σπίτι της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Σεονγκνάμ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.