17η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Σάρπσμποργκ – Στρέμσγκουντσετ 5-1

ΣΤΡΕΜΣΓΚΟΥΝΤΣΕΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 3-0 εκτός έδρας και αντίπαλο τη Μόλντε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 10’ ο Γκρέντεμ σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 73’ ο Μπρινχίλντσεν έκανε το 2-0 και στο 90+2’ ο Ζεκνίνι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Στρέμσγκουντσετ δε διανύει περίοδο φόρμας το τελευταίο διάστημα, προέρχεται όμως από ήττα εντός προγράμματος, αφού έπαιξε εκτός έδρας με αντίπαλο τη Μόλντε (3-0). “Λύγισε” στην πίεση των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος και το σκορ πήγε ψηλά. Χωρίς νίκη για τέσσερα ματς η “Γκούντσετ”, με δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Αναμενόμενα έχασε έδαφος στην κατάταξη και πλησιάζει στο μέσο της βαθμολογίας. Μετά την πώληση του επιθετικού Σάλβεσεν στη Μπούντε/Γκλιμτ απέκτησε τον πρώτο σκόρερ της OBOS-ligaen, Μπράουτ Μπρούνες από τη Λίλεστρεμ που έπαιζε δανεικός στη Σταρτ. Πήρε επίσης τον μέσο Ντάνσο. Εκτός οι Κρασνίκι, Χάνσεν και Στένσετ.

Στρέμσγκουντσετ Στατιστικά

*4/5 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*7/10 ματς πρωταθλήματος με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 5/8 ματς εντός έδρας

ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 0-2 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Λίλεστρεμ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν από ένα δοκάρι σε κάθε ημίχρονο, ενώ στο 45+3’ αποβλήθηκε ο Χορν για τους γηπεδούχους και στο 75’ ο Σαλέτρος. Στο 76’ Χέλαντ σκόραρε με πέναλτι για το 0-1 και στο 84’ ο Φρίντγιονσον διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σάρπσμποργκ δεν είναι σε καλή κατάσταση, έχασε και από τη Λίλεστρεμ (0-2) εντός έδρας και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες αποτυχίες στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, οι δύο από αυτές ήταν εντός έδρας, δίχως να καταφέρει να πετύχει γκολ η ομάδα του Μπίλμπορν. Απέκτησε τους Γκούσταφ Μόγκενσεν, Σίμον Τίμπλινγκ, Μπουμπακάρ Κοντέ και Βίκτορ Τορπ, οι οποίοι όπως δήλωσε ο Σουηδός κόουτς θα είναι στην αποστολή και πιθανότατα θα κάνουν το ντεμπούτο τους. Ο αμυντικός Χορν και ο χαφ Σαλέτρος είναι τιμωρημένοι και έμειναν εκτός. Σταθερά εκτός δράσης και ο κίπερ Κρίστιανσεν λόγω τραυματισμού.