*To “Κλάσικο του ποταμού” (σ.σ Ντράμεν).

*Μετρούν 8/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Ά Γύρος: Μιεντάλεν – Στρέμσγκουντσετ 1-1

ΣΤΡΕΜΣΓΚΟΥΝΤΣΕΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Στρέμσγκουντσετ δεν είναι στην ιδανική αγωνιστική κατάσταση το τελευταίο διάστημα καθώς έχει σημειώσει μόλις μία νίκη σε διάστημα πέντε αγώνων. Προέρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Τρούμσε (1-1), αν και θα μπορούσε να αντέξει και να πάρει του τρεις βαθμούς της νίκης. Δεν έχει υποστεί ήττα στα πρόσφατα δύο παιχνίδια. Είναι στο μέσο της κατάταξης του πρωταθλήματος και δεν κινδυνεύει, ωστόσο δεν έχει ελπίδες για κάτι παραπάνω από το να τερματίσει στο μέσο της Eliteserien. Μετά το ντέρμπι με τη Μιεντάλεν, αντιμετωπίζει κατά σειρά τις Λίλεστρεμ, Χάουγκεσουντ και Ρόσενμποργκ. Εκτός ο κίπερ Μίρα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εκτός έδρας με αντίπαλο την Τρούμσε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, όμως δεν τις αξιοποίησαν και έμειναν στο μηδέν. Στο 62’ ο Χόβε σκόραρε για το 0-1, ενώ στο 83’ ο Εμπίγε ισοφάρισε και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στρέμσγκουντσετ Στατιστικά

*4/6 ματς με N/G (δες το στη betshop)

*4/5 αναμετρήσεις είχαν under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 9/13 ματς εντός έδρας

ΜΙΕΝΤΑΛΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Μιεντάλεν εξακολουθεί να είναι σε δεινή βαθμολογική θέση και έχει πολύ μεγάλη ανάγκη από συγκομιδή πόντων για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της εναντίον της Βίκινγκ (0-1) εντός έδρας για την προηγούμενη αγωνιστική, με γκολ στις καθυστερήσεις. Μοιραίος παίκτης ο Γκάουσετ που έχασε πέναλτι όταν ακόμα δεν υπήρξε σκορ στην αναμέτρηση. Ηττήθηκε έπειτα από δύο διαδοχικές αγωνιστικές που πήρε τέσσερις πόντους. Τρεις ήττες στα τελευταία πέντε παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Στις επόμενες αγωνιστικές παίζει με Σάρπσμποργκ, Βολερένγκα και Μπούντε/Γκλιμτ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Γνώρισε την ήττα με σκορ 0-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Βίκινγκ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Οι ομάδες είχαν αμυντικούς προσανατολισμούς, κυρίως οι γηπεδούχοι και δεν έκαναν πολλές φάσεις. Στο 71’ ο Γκάουσετ έχασε πέναλτι για τη Μιεντάλεν. Το τέρμα που έκρινε το νικητή σημείωσε ο Μπερίσα στις καθυστερήσεις με εκτέλεση πέναλτι.