* 5η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Νις. Σκόρερ οι Ατάλ (45+2’) και Μοφί (75’).

Σκωτσέζικο ντουζ η εκκίνηση των Αλσατών στη νέα σεζόν, τις εντός έδρας νίκες διαδέχθηκαν εκτός έδρας ήττες, με την τελευταία εμφάνιση πριν τη διακοπή, στη Νίκαια, να είναι απογοητευτική.

Εντελώς ακίνδυνη η ομάδα του Βιεϊρά (0.25 xGoals) και στο δεύτερο ταξίδι της σεζόν, κυριαρχήθηκε από το πρώτο ημίχρονο (28% κατοχή) κι έμοιαζε θέμα χρόνου το προβάδισμα των γηπεδούχων. Λύγισε πριν την ανάπαυλα ο κίπερ Σελς και στην επανάληψη δεν υπήρχε αντίδραση.

Στα δύο εντός έδρας όμως κέρδισαν Τουλούζ (2-0) και Λυών (2-1) με αρκετά δημιουργικές εμφανίσεις.

Δίχως αξιοσημείωτα προβλήματα ο καταρτισμός της ομάδας για την σημερινή αναμέτρηση, επέστρεψε και ο Σόμπολ (αρ. μπακ).

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* “2-3 γκολ” τα 11 τελευταία επίσημα παιχνίδια του

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Λιλ. Ο Γιαζιτσί πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 2ο λεπτό.

Με δύο κολλητές ήττες πήγε στη διακοπή των εθνικών ομάδων η Μονπελιέ, δίκαιες αμφότερες, σε παιχνίδια που έλειψε η δημιουργικότητα.

Στις 3 του μηνός στο “Πιερ-Μορουά” βρέθηκε με το “καλημέρα” πίσω στο σκορ και κινδύνευσε πολλάκις πριν την ανάπαυλα, με τον κίπερ της να την κρατά μέσα στο ματς. Η Λιλ είχε τον έλεγχο μέχρι το τελευταίο τέταρτο του αγώνα, όταν έβγαλε κούραση, αλλά η ομάδα του Ντε Ζακαριάν δεν κατάφερε να κάνει τη ζημιά και κατηφόρισε με άδεια χέρια.

Στο προηγούμενο ταξίδι της εκμεταλλεύτηκε το σκορποχώρι της Λυών για να πετύχει μία χορταστική νίκη (1-4), στην οποία έλαμψε ο εξτρέμ Αλ-Ταμαρί, που δεν ταξίδεψε στην Αλσατία. Εκτός παραμένει από το ξεκίνημα της σεζόν ο τραυματίας Σεν-Λουσέ (αρ. μπακ).