13η αγωνιστική

*Αήττητη η Μαρσέιγ στα 17 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Στρασμπούργκ, μετρώντας εννέα νίκες και οκτώ ισοπαλίες. Τελευταία της ήττα τον Απρίλιο του 2005 με 1-0.

*Over 3.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε όλα τα Προγνωστικά Στοιχήματος

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Κλερμόν, για το πρωτάθλημα. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 76′, όταν και αποβλήθηκε ο Σενάγια.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και πέντε παιχνίδια η Στρασμπούργκ, στα οποία είχε απολογισμό δυο ισοπαλία και τρεις ήττες. Στο τελευταίο χρονικά, στις αρχές του μήνα, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά υποδέχθηκε την Κλερμόν, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και τη μεταξύ τους “λευκή” ισοπαλία. Δίκαιο το τελικό 0-0, καθώς έγιναν πολύ λίγα πράγματα και από τις δυο πλευρές στον αγωνιστικό χώρο. Αμφότερες πάντως σκόραραν από μια φορά στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ακυρώθηκαν και τα δυο σωστά μετά από χρήση VAR.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνη στην έδρα της Ρεν (1-1 εκτός), φτάνοντας τους δώδεκα βαθμούς συνολικά μέχρι τώρα. Χωρίς νίκη στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (0-2-2), σκόραρε στα 4/6 συνολικά μπροστά στο κοινό της. Θυμίζουμε ότι δεν αγωνίστηκε την προηγούμενη αγωνιστική, καθώς το εκτός με τη Μπρεστ οδηγήθηκε σε αναβολή. Είναι προγραμματισμένο πλέον για τις 5 του Δεκέμβρη.

Στη διάθεση του Βιεϊρά τέθηκε και πάλι ο νεαρός εξτρέμ Ντιλάν Μπακουά, την ώρα που εκτός του τραυματία Κάρολ Φίλα, θα απουσιάσει και ο έτερος δεξιός μπακ Μάρβιν Σεναγιά, λόγω τιμωρίας.

Στρασμπούργκ Στατιστικά

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχθηκε γκολ στα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Λανς, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 90ο λεπτό.

Δεν έχει πανηγυρίσει το τρίποντο η Μαρσέιγ, στα τρία τελευταία παιχνίδια που έδωσε στο πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο φιλοξενήθηκε από τη Λανς, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Αρκετά ανοιχτό και ισορροπημένο το μεταξύ τους, αμφότερες έδειξαν αρκετά ορεξάτες μέχρι την ανάπαυλα, αλλά παρά τις προσπάθειες δεν πέτυχαν κάτι. Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο στα τελευταία λεπτά δέχθηκε πίεση και εν τέλει λύγισε σε αυτή, δεχόμενη το μοναδικό τέρμα στο 90′.

Εκτός της νέας αυτής απώλειας, αυτό ήταν και το τρίτο σερί ματς που δεν κατάφερε να σκοράρει, έχοντας προηγηθεί η ήττα με 1-0 από τη Νις και η “λευκή” ισοπαλία με τη Λιλ. Υποχώρησε έτσι ακόμη περισσότερο στην κατάταξη και πιο συγκεκριμένα στην 10η θέση, με μόλις 13 βαθμούς και με ματς λιγότερο. Αγνοεί το διπλό στις έξι εξόδους της μέχρι τώρα (0-2-4), έχοντας ηττηθεί στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξ αυτών.

Τα τελευταία 24ώρα χρέη τεχνικού διευθυντή στην ομάδα ανέλαβε ο παλαίμαχος αμυντικός Μεντχί Μπενατία, ο οποίος καλείται να αναζητήσει παίκτες ενόψει της χειμερινής μεταγραφικής περιόδου, με τον κόουτς Γκατούζο να ζητά ενίσχυση. Την ερχόμενη Πέμπτη (30/11), η Μαρσέιγ θα υποδεχθεί τον Άγιαξ, για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.