11η αγωνιστική

*Αήττητη η Στρασμπούργκ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Κλερμόν, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες, τα 5/7 ήταν και με No Goal.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ρεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 23ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 81′ με τον Μοτιμπά.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Στρασμπούργκ, στα οποία είχε απολογισμό μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά φιλοξενήθηκε από τη Ρεν, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1.

Παρατάχθηκε κατά κύριο λόγο με αμυντικούς προσανατολισμούς, θέλοντας να “κλείσει” τους χώρους στην αντίπαλο της. Δεν τα κατάφερε όμως για πολύ, καθώς βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου και στην πορεία δέχθηκε ακόμη περισσότερη πίεση. Παρόλα αυτά, είχε σε καλή μέρα τον πορτιέρο Σελς, που την κρατούσε στο ματς, ισοφαρίζοντας εν τέλει προς το φινάλε, για να αποφύγει τα χειρότερα.

Πρώτος της βαθμός, μετά τις ήττες που υπέστη από Λανς (0-1 εντός), Ναντ (1-2 εντός) και Παρί Σεν Ζερμέν (3-0 εκτός), φτάνοντας τους έντεκα συνολικά μέχρι τώρα. Ηττήθηκε και στα δυο πιο πρόσφατα εντός της, σκόραρε στα 4/5 συνολικά μπροστά στο κοινό της.

“Παίζοντας στην έδρα μας, πρέπει να καταφέρουμε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα, σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Πρέπει να κάνουμε μια καλή εμφάνιση μπροστά στον κόσμου μας. Πρέπει να σκοράρουμε για να κερδίζουμε. Και για την ώρα δεν το κάνουμε αρκετά”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Βιεϊρά.

Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε και πάλι ο Χαμπίμπ Ντιαρά, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Εκτός μάχης τέθηκε ο Τομάς Ντελέν.

Στρασμπούργκ Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Νις, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 89ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Κλερμόν, μετά από δυο παιχνίδια, στα οποία και είχε μια ισοπαλία (0-0 με την Παρί Σεν Ζερμέν) και μια νίκη (1-2 επί της Λυών). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν υποδέχθηκε τη Νις, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Αποτέλεσμα δίκαιο βάση και της εικόνας που είχαν αμφότερες στο ματς. Η ίδια περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και αξίζει να αναφερθεί ότι μέχρι και την ανάπαυλα δεν κατάφερε να περάσει ούτε το κέντρο, ενώ στάθηκε τυχερή, βλέποντας την αντίπαλο να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι. Πήρε θάρρος στο δεύτερο ημίχρονο, είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, ενώ μια αδράνεια στην άμυνα, έφερε και το μοναδικό τέρμα, προς το φινάλε.

Έφτασε έτσι τις έξι ήττες στα εννέα πρώτα παιχνίδια της, οπότε και με μόλις πέντε βαθμούς, παραμένει αρκετά χαμηλά στην κατάταξη, πάνω μόνο από την ουραγό Λυών. Εκτός έδρας η μοναδική φετινή της νίκη, έχοντας ακόμη μια ισοπαλία και δυο ήττες μακριά από το γήπεδό της.

Έχοντας εκτίσει τις δυο αγωνιστικές της τιμωρίας του, ο Νέτο Μπόρζες τέθηκε και πάλι στη διάθεση του προπονητή του για το σημερινό παιχνίδι. Την ίδια ώρα, εκτός έμεινε ο Αλιντού Σεϊντού, που συμπλήρωσε κάρτες.