*3η Αγωνιστική του 4ου ομίλου για το Λιγκ Καπ Σκωτίας.

*Από κάθε όμιλο προκρίνεται η πρώτη ομάδα στη φάση των «16» της διοργάνωσης. Επιπλέον, από τους οκτώ συνολικά ομίλους, θα προκριθούν και οι τρεις καλύτερες δεύτερες.

*Οι αναμετρήσεις είναι μονές και σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί η διαδικασία των πέναλτι, όπου ο νικητής παίρνει 1 έξτρα βαθμό.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΣΤΡΑΝΡΑΕΡ (Β’ ΣΚΩΤΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μόρτον, στα πλαίσια της φάσης των ομίλων του Λιγκ Καπ. Το 1-0 ο Μπερντ στο 22’ και το 2-0 ο Μπλους στο 49’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Κρόφορντ στο 73’.

Ακόμα μία κακή εμφάνιση και ακόμα μία ήττα για τη Στρανράερ. Δεν κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία της τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να δεχθεί γκολ τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Αντίδραση θέλει να βγάλει μετά τις διαδοχικές ήττες, παίρνοντας τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση. Απέναντί της βρίσκει μια μαχητική ομάδα που έχει όμως πολλά προβλήματα αμυντικά, τα οποία μπορεί κάλλιστα να εκμεταλλευτεί.

Στρανράερ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ (Α’ ΣΚΩΤΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Κέλτι Χαρτς με σκορ 3-5, στα πλαίσια της φάσης των ομίλων του Λιγκ Καπ. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μέρσερ στο 4’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ΜακΛιν στο 7’. Το 3-0 πέτυχε ο ΜακΛιν με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 20’, ενώ μείωσε σε 3-1 ο Τζόνστον στο 27’. Τη σκυτάλη πήρε ο Νταραμόλα σημειώνοντας δύο γκολ στο 42’ και το 45+3’, κάνοντας το 3-3. Την ανατροπή ολοκλήρωσαν οι Τζόνστον στο 49’ και Κάνινγχαμ στο 54’, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Καλή εμφάνιση μόνο για είκοσι λεπτά έκανε το Εδιμβούργο, παίρνοντας ως εκείνο το σημείο προβάδισμα με 3-0. Στη συνέχεια μείωσε το ρυθμό του και αδράνησε εντελώς, με αποτέλεσμα να δεχθεί την ισοφάριση ως την ανάπαυλα, καθώς και την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Απογοητευμένη ύστερα από την πολύ βαριά ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, θέλει φυσικά να δείξει μια καλύτερη εικόνα σήμερα και έχει την ευκαιρία να το πράξει, καθώς αντιμετωπίζει την πιο αδύναμη Στρανράερ. Είναι δυνατή μεσοεπιθετικά, το έχει αποδείξει σε όλες τις αναμετρήσεις της μέχρι στιγμής, όμως έχει πολλά προβλήματα στα μετόπισθεν, όπως άλλωστε φάνηκε από το ματς με την Κέλτι Χαρτς.