*14η αγωνιστική

*Η Χέρτα απέσπασε τέσσερις βαθμούς την προηγούμενη σεζόν με την Στουτγκάρδη (2-2 εκτός, 2-0 εντός).

*Η Στουτγκάρδη δεν έχει κερδίσει καμία από τις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε ημέρα Τρίτη (μία ισοπαλία, τρεις ήττες).

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-1) από την Γκλάντμπαχ. Οι Χόφμαν (4′) και Τουράμ (25′) έκαναν το 2-0 για τους γηπεδούχους, μείωσε ο Τιάγκο Τομάς στο 35′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χέρμαν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Στουτγκάρδη δημιούργησε τις στιγμές για να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα στο “Borussia Park”. Ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα Σίπελ σε κάποιες εντυπωσιακές αποκρούσεις, γνωρίζοντας ωστόσο την ήττα με 3-1 από την Γκλάντμπαχ. Το συγκρότημα του Βίμερ παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη της Μπουντεσλίγκα ισοβαθμώντας, παράλληλα, με την αποψινή αντίπαλό της.

Διατηρείται αήττητο στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις με τη Χέρτα σημειώνοντας τρεις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Δεν αποκλείεται η Στουτγκάρδη να παραταχθεί με τέσσερις ποδοσφαιριστές στα μετόπισθεν, την ώρα που Ζαγκαντού και Ίτο “τρέχουν” να προλάβουν για να είναι έτοιμοι. Ο πρώτος συγκεντρώνει πιθανότητες να βρεθεί και στην ενδεκάδα. Στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής θα πάρει θέση ο Αντόν, μετά την κακή εμφάνιση του Στένζελ.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 7/10 τελευταία παιχνίδια της.

ΧΕΡΤΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-2) από την Μπάγερν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Μουσιάλα (12′) και Τσούπο Μοτίνγκ (37′, 38′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν Λουκεμπάκιο (40′) και Σέλκε (45′ πεν.).

Ιδιαίτερα κεφάτη παρουσιάστηκε η Χέρτα στην αναμέτρηση με την Μπάγερν στο Βερολίνο. Δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0, αλλά μείωσε πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώνοντας, παράλληλα, το τελικό 3-2. Έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο, πήρε τον δεύτερο ρόλο μη καταφέρνοντας να απειλήσει σε κανένα σημείο.

Ήταν η δεύτερη σερί ήττα για το συγκρότημα του Σβαρτς, μετά από αυτή που γνώρισε στην Βρέμη (1-0 από Βέρντερ). Μακριά από την πρωτεύουσα της Γερμανίας πανηγύρισε μόλις μία νίκη επί της Άουγκσμπουργκ (2-0) στις 4 Σεπτεμβρίου (μία ισοπαλία, τέσσερις ήττες). Ο Κανγκά αποτελεί εναλλακτική λύση για τον Σέλκε, ως επιλογή στη θέση “έξι” παρουσιάζεται ο Σούνιτς.