* 26η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Λειψία – Στουτγκάρδη 1-0

* Σημειώθηκε under 2,5 στα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Στουτγκάρδης για το πρωτάθλημα.

* Η Στουτγκάρδη παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε GG στα τρία από τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Λειψίας για το πρωτάθλημα.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν η Στουτγκάρδη παραμένει αήττητη για πέντε σερί αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Βόλφσμπουργκ (1-1 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Κορκούτ επικράτησε των Γκλάντμπαχ (1-0 εντός έδρας), Άουγκσμπουργκ (1-0 εκτός έδρας), Άιντραχτ Φρανκφούρτης (1-0 εντός έδρας) και Κολωνία (3-2 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την τελευταία οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με το γκολ του Πιζάρο μόλις στο 7’, μετά την ασίστ του Οσάκο.

Οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το εις βάρος τους αποτέλεσμα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τα γκολ του Γκόμεζ (45’, 45+2’). Στο 57’ ανέβασαν ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ με τον Μπεκ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε τέσσερα λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Γιόγιτς. Στις 12 συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Στουτγκάρδη για την ίδια διοργάνωση γνώρισε τρεις ήττες.

Στις υπόλοιπες σημείωσε οχτώ νίκες και μία ισοπαλία. Στις δέκα σημειώθηκε NG, ενώ στις εννέα σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής του συλλόγου, Ταϊφούν Κορκούτ, προειδοποίησε τους ποδοσφαιριστές του να μην στηριχτούν απλά στο θετικό σερί που «τρέχουν» με αντίπαλο τη Λειψία. «Η μάχη για την παραμονή φτάνει στο τέλος της, ωστόσο 90 λεπτά μοιάζουν με μία αιωνιότητα», είπε μεταξύ άλλων αυτός.

Προηγούμενο ματς: Η Στουτγκάρδη επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 της Κολωνίας για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Στουτγκάρδη επικράτησε από το ημίχρονο, με ένα γκολ διαφορά στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Goalbet)

Το Στουτγκάρδη – Λειψία παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

ΛΕΙΨΙΑ

Το πρώτο βήμα για κατάκτηση της πρόκρισης στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ πραγματοποίησε μεσοβδόμαδα η Λειψία, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 56’ με τον Μπρούμα, προτού ο Βέρνερ διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 77’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε τέσσερα λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Κρισίτο. Η ρεβάνς της Ρωσίας είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη (15/3).

Στο πρωτάθλημα η Λειψία αγνοεί τη νίκη στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και δύο ήττες. Πιο συγκεκριμένα, αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-1 εκτός έδρας) και Κολωνία (2-1 εντός έδρας), το συγκρότημα του Χάσενχουτλ μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Ντόρτμουντ (1-1 εντός έδρας) την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με το γκολ του Ογκουστίν στο 29’.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε εννέα λεπτά αργότερα με τον Ρόις, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «κόκκινοι ταύροι» για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισαν μόλις μία νίκη, αυτήν κόντρα στην Γκλάντμπαχ (1-0). Στις υπόλοιπες σημείωσαν δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε GG. «Η Στουτγκάρδη έχει βρει αγωνιστική ισορροπία τελευταία. Θα πρέπει να δράσουμε όπως κόντρα στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Λειψίας.

Προηγούμενο ματς: Η Λειψία επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της Λειψίας για το πρωτάθλημα.