* 10η αγωνιστική

* Η Φράιμπουργκ γνώρισε την ήττα από το ημίχρονο στα πέντε από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Φράιμπουργκ αδυνατεί να σκοράρει στα πέντε από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε goal-goal στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Στουτγκάρδης με αντίπαλο τη Φράιμπουργκ σε όλες τις διοργανώσεις.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Το εισιτήριο για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας πανηγύρισε μεσοβδόμαδα η Στουτγκάρδη, επικρατώντας εκτός έδρας με 3-1 της Καϊζερσλάουτερν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6’ με τον Σπάλβις, προτού οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίσουν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκίνκζεκ στο 21’. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 66’ ο Ακολό ανέτρεψε τα δεδομένα στην αναμέτρηση, με τον Τερόντι να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα σε αυτήν πέντε λεπτά αργότερα.

Στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε το συγκρότημα του Βολφ για το πρωτάθλημα πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτή κόντρα στην Κολωνία (2-1 εντός έδρας) στις 13 Οκτωβρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Στις τρεις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε no-goal. Την προηγούμενη βδομάδα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Λειψίας, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 23’ ο Σάμπιτζερ, μετά από ασίστ του Βέρνερ.

Μέσα στο 2017 η Στουτγκάρδη αγνοεί την ήττα στην έδρα της, ένα σερί που θέλει να συνεχίσει το συγκρότημα του Χάνες Βολφ κόντρα στη Φράιμπουργκ. «Είμαι σίγουρος πως δεν θα είναι ένα βαρετό παιχνίδι. Περιμένω μία ανοιχτή μάχη κι από τις δύο ομάδες. Εμείς θα κάνουμε τα πάντα από τη μεριά μας για να διεκδικήσουμε τη νίκη», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο Γερμανός προπονητής του συλλόγου. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Στουτγκάρδης επί της Φράιμπουργκ χρονολογείται στις 5 Απριλίου του 2014 (2-0).

Προηγούμενο ματς: Η Στουτγκάρδη επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Καϊζερσλάουτερν για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στατιστικό: Η Στουτγκάρδη παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)

Το Στουτγκάρδη – Φράιμπουργκ παίζει στην Interwetten

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ

Η Φράιμπουργκ πανηγύρισε την πρόκριση στον 3ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας μεσοβδόμαδα, επικρατώντας εντός έδρας με 3-1 της Ντιναμό Δρέσδης. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Μπενατέλι τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 50’ με τον Πέτερσεν. Την ανατροπή των δεδομένων στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Σούστερ στο 61’. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε εννέα λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Χάμπερερ.

Μετά το πέρας εννέα αγωνιστικών στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Στράιχ πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτή κόντρα στη Χόφενχαϊμ (3-2 εντός έδρας) την 1η του μηνός. Στις υπόλοιπες σημείωσε πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες. Την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Χέρτα (1-1 εντός έδρας). Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 52’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάμπερερ. Στο 77’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, στο οποίο αστόχησε ο Καλού.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρέθηκε και πάλι στα έντεκα μέτρα απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακας ισοφαρίζοντας σε 1-1, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Φράιμπουργκ, Κρίστιαν Στράιχ, εν όψει του σημερινού «Baden-Schwaben» ντέρμπι με την Στουτγκάρδη είπε: «Θα δώσουμε μία δύσκολη μάχη, ωστόσο είμαι σίγουρος πως οι ποδοσφαιριστές μου είναι έτοιμοι για αυτήν». Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Φράιμπουργκ επί της Στουτγκάρδης χρονολογείται στις 30 Ιανουαρίου του 2011 (1-0).

Προηγούμενο ματς: Η Φράιμπουργκ επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Ντιναμό Δρέσδης για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Φράιμπουργκ για το πρωτάθλημα.