* 31η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Βέρντερ Βρέμης – Στουτγκάρδη 1-0

* Σημειώθηκε under 2,5 στα εννέα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Στουτγκάρδης για το πρωτάθλημα.

* Η Στουτγκάρδη αναδείχθηκε ισόπαλη από το ημίχρονο στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε από τα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Βέρντερ Βρέμης για το πρωτάθλημα.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει η Στουτγκάρδη στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Αφού επικράτησε της Φράιμπουργκ (2-1 εκτός έδρας) στις 16 Μαρτίου, το συγκρότημα του Κορκούτ μοιράστηκε από ένα βαθμό με το Αμβούργο (1-1 εντός έδρας) και το Ανόβερο (1-1 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ντόρτμουντ (3-0 εκτός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στο Ανόβερο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 53’ με τον Τόμι, μετά την ασίστ του Αόγκο. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φούλκρουγκ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Άλμπορνοζ διαμορφώνοντας, παράλληλα, το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Στουτγκάρδη για την ίδια διοργάνωση σημείωσε δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Σε όλες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τρεις κράτησε ανέπαφη την εστία της. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της επί της Βέρντερ Βρέμης χρονολογείται στις 12 Απριλίου του 2015 (3-2). Όπως ενημέρωσε σχετικά η Στουτγκάρδη, εξαντλήθηκαν όλα τα εισιτήρια για τις δύο τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις της σεζόν κόντρα στις Βέρντερ Βρέμης και Χόφενχαϊμ (5/5).

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Στουτγκάρδη και Ανόβερο στην έδρα της πρώτης (1-1) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα επτά από τα εννέα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Στουτγκάρδης για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)

Το Στουτγκάρδη – Βέρντερ Βρέμης παίζει στην Interwetten

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ

Μετά τις τρεις σερί νίκες που πανηγύρισε κόντρα στις Κολωνία (3-1 εντός έδρας), Άουγκσμπουργκ (3-1 εκτός έδρας) και Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-1 εντός έδρας), η Βέρντερ Βρέμης δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ανόβερου (2-1 εκτός έδρας), ενώ την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Λειψία (1-1 εντός έδρας). Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 28’ με το γκολ του Μοϊσάντερ.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 50’ με τον Λούκμαν, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ιλσάνκερ, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «πράσινοι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν μία νίκη, μία ισοπαλία και δύο ήττες. Στις τρεις σημειώθηκε GG, ενώ παράλληλα σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Πριν από πέντε χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 9 Φεβρουαρίου του 2013 χρονολογείται η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Βέρντερ Βρέμης επί της Στουτγκάρδης σε όλες τις διοργανώσεις (4-1). «Από τη στιγμή που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της Στουτγκάρδης ο Ταϊφούν Κορκούτ έχει βελτιωθεί αισθητά αγωνιστικά. Ο δεύτερος γύρος που πραγματοποίησε είναι πραγματικά εκπληκτικός. Πρόκειται για μία από τις πλέον πειθαρχημένες ομάδες του πρωταθλήματος», είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Βέρντερ Βρέμης.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Βέρντερ Βρέμης και Λειψία στην έδρα της πρώτης (1-1) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα έξι τελευταία παιχνίδια της Βέρντερ Βρέμης για το πρωτάθλημα.