Πρώτος γύρος: Μάτερσμπουργκ – Στουρμ Γκρατς 0-2
Δεύτερος γύρος: Στουρμ Γκρατς – Μάτερσμπουργκ 2-2
Τρίτος γύρος: Μάτερσμπουργκ – Στουρμ Γκρατς 1-0

ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ

Χωρίς να πιάσει στάνταρ απόδοσης, η Στουρμ Γκρατς έκανε την προηγούμενη αγωνιστική το καθήκον της κόντρα στην ουραγό Ριντ, επικρατώντας της με 1-0. Δυσκολεύτηκε να βρει κενούς χώρους, αν και αγωνιζόταν από το 53’ με αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ στο 83’ ο Λυκογιάννης δέχθηκε την κόκκινη κάρτα. Πέντε λεπτά αργότερα όμως ο Ζούλενχερ κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Ριντ, δίνοντας τρεις βαθμούς στη Στουρμ Γκρατς. Μπορεί μακριά από την έδρα της να μην πείθει, όμως στο “σπίτι” της εμφανίζεται πανίσχυρη, ενώ προέρχεται από τέσσερις σερί νίκες όπου δέχθηκε μόλις ένα τέρμα. Στη 2η θέση της Μπουντεσλίγκα όπου και θέλει να διατηρηθεί και υποδέχεται τη Μάτερσμπουργκ με μοναδικό στόχο τους τρεις βαθμούς.

Προηγούμενο ματς: Με 1-0 επικράτησε της Ριντ η Στουρμ Γκρατς την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

Το Στουρμ Γκρατς – Μάτερσμπουργκ παίζει στην Interwetten

ΜΑΤΕΡΣΜΠΟΥΡΓΚ

Στην ανωτερότητα της Αούστρια Βιέννης υποτάχθηκε την προηγούμενη αγωνιστική η Μάτερσμπουργκ, που γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα με 0-3. Περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και βρέθηκε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 0-2. Ανάλογο έργο και στο δεύτερο μέρος, με την Αούστρια να έχει τον έλεγχο, κλειδώνοντας τη νίκη στο 75΄. Η Μάτερσμπουργκ έβαλε έτσι τέλος στο νικηφόρο σερί δυο αγωνιστικών που έτρεχε στο πρωτάθλημα, παραμένοντας χαμηλά στη βαθμολογία και μόλις στο +4 από την τελευταία θέση. Χωρίς περιθώρια πλέον για άλλες απώλειες, είναι αναγκασμένη να ψάξει κάτι θετικό κόντρα στη Στουρμ Γκρατς.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 0-3 από την Αούστρια γνώρισε η Μάτερσμπουργκ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: n/g τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.