* Πρώτο παιχνίδι για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

* Όποια ομάδα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον νικητή του ζευγαριού Τρέντσιν – Φέγενορντ.

ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ (171)

Η Στουρμ Γκρατς υποβιβάστηκε στο Γιουρόπα Λιγκ μετά τον αποκλεισμό της στο Τσάμπιονς Λιγκ από τον Αγιαξ, όπου η ανωτερότητα του αντιπάλου της ήταν φανερή και αποκλείστηκε με δύο ήττες. Τουλάχιστον έχει ξεκινήσει με το δεξί το πρωτάθλημα Αυστρίας, εκεί που έχει 2/2 νίκες, με το ίδιο σκορ μάλιστα (3-2). Πιο πρόσφατη επικράτηση, αυτή στο γήπεδο της Βάκερ Ινσμπουργκ, η οποία ήρθε πιο άνετα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Προηγήθηκε στο 21’ και φάνηκε να «καθαρίζει» την αναμέτρηση με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (56’, 60’). Αλλά χαλάρωσε στη συνέχεια και λίγο έλειψε να το πληρώσει, δεχόμενη δύο τέρματα στο τελευταίο 15λεπτο (77’, 84’).

Ο τεχνικός της, Φόγκελ, δήλωσε υποψιασμένος για το τι περιμένει τους παίκτες του στη σημερινή αναμέτρηση, έχοντας παρακολουθήσει παιχνίδια της ΑΕΚ Λάρνακας. Αναμένεται να απουσιάσει ξανά ο τραυματίας Γιάντσερ που έχασε και τα προηγούμενα παιχνίδια της ομάδας του.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Στουρμ Γκρατς κέρδισε 2-3 την Βάκερ Ινσμπουργκ για το πρωτάθλημα Αυστρίας.

Στατιστικό: Εχει τρία σερί over 3,5 και G/G σε όλους τους θεσμούς.

Το Στουρμ Γκρατς – ΑΕΚ Λάρνακας παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (229)

Η ΑΕΚ Λάρνακας έδειξε τα «δόντια» της απέναντι στην Ντάνταλκ, επικρατώντας με 4-0, τελειώνοντας την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο και σχετικά νωρίς, σκοράροντας στο 13’, στο 21’ και στο 38’, με το τέταρτο τέρμα να επιτυγχάνεται στο 87ο λεπτό. Και μπορεί το όνομα της αντιπάλου να μην τρομάζει, αλλά δεν μπορεί να παραβλεφθεί το γεγονός πως η Ντάνταλκ είχε να χάσει 17 αγώνες! Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό ήταν το έκτο παιχνίδι της φέτος, δεύτερο επίσημο μετά από τέσσερα φιλικά, στα οποία δεν έχει δεχθεί καν γκολ!

Στόχος της πλέον να επιστρέψει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ μετά την περίοδο 2011-12 που το είχε καταφέρει. Στον πάγκο της έχει έναν σχετικά άπειρο τεχνικό, τον Βάσκο Ιραόλα, ο οποίος βέβαια είχε σημαντική ποδοσφαιρική παρουσία, κυρίως στην Αθλέτικ Μπιλμπάο. Πάντως ο ίδιος στις δηλώσεις του πριν το παιχνίδι ξεκαθάρισε πως στόχος τους είναι να αμυνθούν σωστά, αλλά όχι να κάνουν μόνο αυτό.

Σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι επιστρέφουν ο Φλοριάν Τολμές (ΕΠ), Μοϊσόφ (ΑΜ) που αποθεραπεύτηκαν και θέτουν υποψηφιότητα για την ενδεκάδα. Αλλά παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Βανσάν Λαμπάν (ΜΕ), Μάριος Αντωνιάδης (ΑΜ) και Νταβίδ Καταλά (ΑΜ) που λείπουν εδώ και λίγο καιρό.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η ΑΕΚ Λάρνακας κέρδισε 4-0 εντός έδρας την Ντάνταλκ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Δεν έχει δεχθεί γκολ σε 540 καθαρά αγωνιστικά λεπτά!