*Φάση των «32» του FA Cup Αγγλίας. Όποια ομάδα κερδίσει προκρίνεται στον επόμενο γύρο. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της τωρινής φιλοξενούμενης.

*Μία φορά έχουν αναμετρηθεί οι δύο ομάδες, με τη Στόουκ να πανηγυρίζει εκτός έδρας νίκη με σκορ 0-4.

ΣΤΟΟΥΚ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ρέντινγκ, στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Σμολμπόουν στο 11’ και το 2-0 ο Κάμπελ στο 57’. Το 3-0 πέτυχε ο Μπράουν στο 80’ και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Γκέιλ στο 83’.

Πολύ καλή εμφάνιση και επιστροφή στις νίκες για τη Στόουκ. Κυριάρχησε στο ματς από νωρίς, ήταν δημιουργική και κατάφερε να εκμεταλλευτεί πλήρως τις ευκαιρίες που είχε, παίρνοντας προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και «καθαρίζοντας» το παιχνίδι στην επανάληψη. Αμυντικά παρέμεινε σταθερή καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, διατηρώντας σχετικά εύκολα το μηδέν παθητικό, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα.

Βατή κλήρωση θεωρείται για κείνη, καθώς αντιμετωπίζει ξανά ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας και έχει την ευκαιρία να παραμείνει στη διοργάνωση. Δεύτερο σερί ματς στο οποίο έχει πλεονέκτημα έδρας και αυτό μπορεί να κάνει το έργο της ευκολότερο, μιας και έχει δείξει πως είναι πολύ πιο ανταγωνιστική σε αυτή. Παρ’ όλα αυτά είναι επιρρεπής αμυντικά και δεν είναι καθόλου απίθανο να παραμελήσει τα αμυντικά της καθήκοντα ψάχνοντας το γκολ.

Στόουκ Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΤΙΒΕΝΕΙΤΖ (Β’ ΑΓΓΛΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Λέιτον Όριεντ, στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Ριντ στο 6’ και το 2-0 ο Ρόμπερτς στο 11’. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Ελ Μιζούνι στο 45’, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να διαμορφώσουν το τελικό 3-0 με τον Νόρις στο 90+1’.

Εξαιρετική εμφάνιση και δίκαιη νίκη για τη Στίβενεϊτζ. Καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει ασφαλές προβάδισμα στο σκορ από πολύ νωρίς, ενώ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Φυσικά στην επανάληψη δεν έριξε το ρυθμό της, εκμεταλλεύοντάς το όσο το δυνατόν περισσότερο, σκοράροντας και πάλι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Δύσκολο το έργο που έχει σήμερα, καθώς η κληρωτίδα την φέρνει αντιμέτωπη ξανά με ομάδα που αγωνίζεται σε μεγαλύτερη κατηγορία από εκείνη. Βέβαια ύστερα από την πρόκριση απέναντι στην Άστον Βίλα στον προηγούμενο γύρο, έχει σίγουρα αυξημένες πιθανότητες να πράξει κάτι ανάλογο. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, δημιουργεί ευκαιρίες και σκοράρει με συνέπεια στις αναμετρήσεις της, αλλά δυσκολεύεται σε αρκετές περιπτώσεις να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, κάτι το οποίο δεν την έχει επηρεάσει ιδιαίτερα στα αποτελέσματά της.