*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Νόργουιτς-Στόουκ 3-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΣΤΟΟΥΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Μίντλεσμπρο με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 37ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Άκπομ στο 23’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Χόεβερ στο 45’.

Πάλεψε η Στόουκ και κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Μίντλεσμπρο. Παρά το γεγονός ότι μπήκε νωθρά και έμεινε πίσω στο σκορ, στη συνέχεια αύξησε την πίεσή της και κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος είχε ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί καμία, ώστε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Μια πιο αποτελεσματική εμφάνιση θα χρειαστεί σήμερα προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο της Νόργουιτς. Είναι ανεβασμένη αυτή την περίοδο και μπορεί κάλλιστα να εκμεταλλευτεί τις αμυντικές αδυναμίες που έχει η αντίπαλός της, καθώς έχει αποδείξει περίτρανα πόσο επικίνδυνη είναι στο επιθετικό της κομμάτι. Τα πρόσφατα θετικά αποτελέσματα την έχουν απομακρύνει πλήρως από την επικίνδυνη ζώνη και πλέον θεωρείται ασφαλής, προσπαθώντας να σκαρφαλώσει βαθμολογικά όσο ψηλότερα γίνεται ως το τέλος της σεζόν.

Στόουκ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΟΡΓΟΥΙΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Χάντερσφιλντ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 37ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Σάρα στο 26’, όμως ισοφαρίστηκαν από το αυτογκόλ του Χάνλεϊ στο 65’. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με παίκτη λιγότερο στις καθυστερήσεις του αγώνα, μετά την αποβολή του Μαρκίνιος στο 90+2’.

Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα για τη Νόργουιτς. Είχε τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ από το ημίωρο, όμως στην επανάληψη ένα λάθος της άμυνας έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν, χωρίς μάλιστα να απειλήσουν.

Αντίδραση θέλει να βγάλει ύστερα από τα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα, καθώς έχασε σημαντικό «έδαφος» στη μάχη που δίνει για να βρεθεί στα φετινά πλέι-οφ. Ενώ έδειχνε να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, ξαφνικά βγάζει αναποτελεσματικότητα στο αμυντικό της κομμάτι, ενώ παράλληλα μεσοεπιθετικά δυσκολεύτηκε να βρει δίχτυα στις δύο πρόσφατες αναμετρήσεις της. Φυσικά το έργο της κάθε άλλο παρά εύκολο είναι σήμερα, αφού αντιμετωπίζει μια ιδιαίτερα μαχητική ομάδα, η οποία είναι και τρομερά επικίνδυνη στον επιθετικό της τομέα.