*Νοκ άουτ αναμέτρηση για τον τρίτο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί και πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν το 2009 για το Λιγκ Καπ στην έδρα της Λέιτον Οριεντ, με την Στόουκ να κερδίζει με 0-1 στην παράταση.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΣΤΟΟΥΚ ΑΝΑΛΥΣΗ (Τσάμπιονσιπ)

Η Στόουκ ηττήθηκε με 1-2 εντός έδρας από την Πρέστον, παρόλο που άνοιξε το σκορ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα της, τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που δεν κερδίζει, ενώ ειδικά στο γήπεδό της, δεν κερδίζει στους τέσσερις τελευταίους αγώνες, με τρεις ήττες σε αυτό το διάστημα.

Είναι στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην όγδοη θέση του για την ακρίβεια, αλλά έχει μείνει λίγο πίσω, στο -5 συγκεκριμένα, από την έκτη και τελευταία θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο.

Εξακολουθεί να έχει αρκετά προβλήματα απουσιών, με τραυματίες τους Φλέτσερ (ΕΠ), Σούταρ (ΑΜ), Πάουελ (ΜΕ), Σόγιερς (ΜΕ), Μπούρσικ (ΤΕ), Σίμα (ΕΠ), Εντουαρντς (ΑΜ) και ο Τόμπσον είναι θετικός σε κορωνοϊό.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Στόουκ έχασε με 1-2 εντός έδρας από την Πρέστον, αν και προηγήθηκε με τον Γουίλμοτ στο 46’. Αλλά έχασε ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο γκολ, πριν ισοφαριστεί από τον Ποτς στο 59’, ενώ ο Χιουζ στο 81’ την οδήγησε στην ήττα.

Στόουκ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί G/G μαζί με over 2,5 (δες το στην Betshop)

*Εχει 9/16 under 2,5 εντός έδρας.

ΛΕΪΤΟΝ ΟΡΙΕΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιγκ 2)

Η Λέιτον Οριεντ ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από την Τρανμίρ, γνωρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη ήττα, έχοντας χάσει και τον τελευταίο αγώνα που έπαιξε στο γήπεδό της. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη της ήττα εντός στο πρωτάθλημα, έπειτα από εννιά αγώνες στους οποίους είχε πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Αλλά μακριά από την έδρα της έχει δύο σερί ήττες και δεν κερδίζει στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

Είναι στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 10η θέση του, χωρίς να είναι σε απόσταση βολής από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα στο -4 από αυτήν.

Παραμένει εκτός ο τραυματίας Ρέιλι (ΜΕ), πιο πρόσφατα χτύπησε ο αμυντικός Κυπριανού που μάλλον θα λείψει και σήμερα και επιστρέφει από τιμωρία ο μέσος Πράτλεϊ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Λέιτον Οριεντ έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Τρανμίρ, χάρη σε ένα τέρμα του Σπίρινγκ στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης, σε ένα παιχνίδι που γενικώς ήταν ισορροπημένο.