22η αγωνιστική

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΣΤΟΟΥΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Νότιγχαμ Φόρεστ με σκορ 2-1, στα πλαίσια των φιλικών προετοιμασίας. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Γκιμπς-Γουάιτ στο 42’, όμως ισοφαρίστηκαν από το αυτογκόλ του Κουκ στο 64’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Κάμπελ στο 77’.

Αρκετά καλή εικόνα και νίκη στο φιλικό κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ. Δεν έπεισε στο πρώτο μέρος, είχε λίγες ευκαιρίες, ενώ έμεινε πίσω στο σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη έβγαλε ενέργεια και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, παίρνοντας εκτός από αγωνιστικό ρυθμό και ψυχολογία.

Σταθερότητα θέλει να αποκτήσει πλέον, καθώς αυτό ήταν που της έλλειψε μέχρι στιγμής στη σεζόν. Πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, έδειξε παρ’ όλα αυτά θετικά στοιχεία στο φιλικό απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ και θέλει να μπει με τον ίδιο ρυθμό στο πρωτάθλημα. Κακή μέχρι στιγμής η εικόνα της σε ότι αφορά τις εντός έδρας αναμετρήσεις, καθώς τα πολλά προβλήματα που φάνηκε να έχει αμυντικά της κόστισαν πολλά και σημαντικά αποτελέσματα. Εκτός της ζώνης του υποβιβασμού, αλλά πολύ κοντά σε αυτή βρίσκεται προς το παρόν και στόχος της φυσικά δεν είναι άλλος από το να ξεφύγει, τερματίζοντας ιδανικά πάνω από το μέσο του βαθμολογικού πίνακα. Σε ότι αφορά τις απουσίες δεν θα έχει στην αποστολή της τους Κίλκενι, Λορέντ και Κλούκας, ενώ αμφίβολος είναι ο Πόουελ.

Στόουκ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΑΡΝΤΙΦ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Άστον Βίλλα με σκορ 3-1, στα πλαίσια των φιλικών προετοιμασίας. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Τάνερ στο 40’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ετέτε στο 55’. Το 2-1 πέτυχε ο Ράμσεϊ στο 59’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ετέτε με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 73’.

Θετική εικόνα και αποτέλεσμα για την Κάρντιφ απέναντι στην Άστον Βίλα. Καλύτερη και στα δύο ημίχρονα, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε έντονα, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εξίσου.

Καλό ξεκίνημα θέλει να κάνει στην επανέναρξη της σεζόν, έχοντας ως στόχο να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού. Δεν έχει πείσει μέχρι στιγμής με την εικόνα της, είναι φανερό πως έχει πολλά προβλήματα στο αμυντικό της κομμάτι και προς το παρόν δεν έχει βρει τον τρόπο να τα λύσει, κάτι το οποίο της έχει στοιχίσει πολλούς βαθμούς. Δυσκολίες έχει αντιμετωπίσει και στις εκτός έδρας αναμετρήσεις της, μετρώντας τρεις νίκες σε δέκα αγωνιστικές, έχοντας σκοράρει 8 φορές, ενώ παράλληλα έχει δεχθεί 15.