* Over 2.5 τα 16 από τα 18 πιο πρόσφατα μεταξύ τους και στις δύο έδρες.

* 5-3-4 στα 12 τελευταία μεταξύ τους στην έδρα της Στόουκ.

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΣΤΟΟΥΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έφτασε τις τρεις διαδοχικές ήττες με το εκτός έδρας 2-1 από τη Χαλ αν και προηγήθηκε πολύ νωρίς. Στη συνέχεια οπισθοχώρησε, γλίτωσε πολλές φορές την ισοφάριση στο πρώτο ημίχρονο, όμως δέχτηκε δύο γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης. Από εκεί και πέρα αποδέχτηκε τη μοίρα της και σε αρκετές περιπτώσεις θα μπορούσε να δεχτεί και τρίτο τέρμα.

Ο Μάικλ Ο’Νιλ εμφανίστηκε απογοητευμένος από την εικόνα της ομάδας του και πρόσθεσε ότι θα πρέπει να αλλάξουν πολλά και άμεσα για να έχει πιθανότητες η Στόουκ να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις. Προς το παρόν βρίσκεται στην προτελευταία θέση, στο -4 από την 21η. Αναμένεται τον Ιανουάριο να γίνουν σημαντικές αλλαγές στο ρόστερ της.

Επιστρέφει ο αμυντικός Κάρτερ-Βίκερς (12/0). Τραυματίες ο χαφ Ετεμπό (11/0) και οι αμυντικοί Λίντσεϊ (12/1), Κόλινς (4/0).

Προηγούμενο παιχνίδι: Έχασε 2-1 εκτός έδρας από τη Χαλ με γκολ που δέχτηκε στο 49’ και στο 56’. Είχε προηγηθεί με τον Βόουκς στο 7’.

ΣΤΟΟΥΚ Στατιστικά

* Δεν έχει φέρει ισοπαλία στους 12 τελευταίους αγώνες της (Δες το στη Novibet).

* Goal/goal και over 2.5 οι 4 από τις 5 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις της.

ΛΟΥΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τρομερή εξέλιξη είχε ο εντός έδρας αγώνας της με τη Γουίγκαν. Μέχρι το 87’ βρισκόταν πίσω στο σκορ, όμως στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι δύο αλλαγές της, ο ΜακΜάναμαν και ο Μονκούρ που σκόραραν δύο φορές και την οδήγησαν στο 2-1. Η νίκη αυτή αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία για τη Λούτον, καθώς ήρθε λίγες ημέρες έπειτα από τη συντριβή με 7-0 στο Μπρέντφορντ.

Ο Γκρέαμ Τζόουνς απέδωσε την αλλαγή της εικόνας της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο στην αλλαγή συστήματος και πρόσθεσε ότι με τέτοιες εμφανίσεις η Λούτον θα έχει σημαντικές ελπίδες να παραμείνει στην κατηγορία. Προς το παρόν βρίσκεται στο +4 από την τελευταία τριάδα. Μακριά από την έδρα της μετρά πέντε σερί ήττες με απολογισμό τερμάτων 3-17.

Τραυματίες οι μπακ Ποτς (16/1), Κρέινι (9/1), ο αμυντικός Γκάλογουεϊ (3/0) και ο μέσος Ιζι Μπράουν (15/1).

Προηγούμενο παιχνίδι: Επιβλήθηκε 2-1 εντός έδρας της Γουίγκαν με τα γκολ του ΜακΜάναμαν στο 87’ και του Μονκούρ στο 93’. Είχε βρεθεί πίσω στο σκορ στο 35’. Από το 91’ έπαιζε και με παίκτη περισσότερο.