* 34η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Άστον Βίλα – Στόουκ 2-2

* Η Στόουκ γνώρισε μόλις μία ήττα στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα κόντρα στην Άστον Βίλα (5-1-1). Αυτή χρονολογείται στην πρεμιέρα της Πρέμιερ Λιγκ τη σεζόν 2014/15 (0-1).

* Μόνο η ουραγός Ίπσουϊτς έχει λιγότερους βαθμούς (5) στις δέκα τελευταίες αγωνιστικές από την Στόουκ (6).

ΣΤΟΟΥΚ

Χωρίς νίκη παραμένει η Στόουκ στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες, παραμένοντας παράλληλα στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα. Την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψε με το βαθμό από την έδρα της ουραγού Ίπσουϊτς (1-1). Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, χάρη στο γκολ του ΜακΚλίν.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κιν. Εκτός αποστολής του προπονητή του, Νέιθαν Τζόουνς, αναμένεται να βρίσκεται ο Σάιντο Μπεραχίνο, ο οποίος τη Δευτέρα συνελήφθη από την αστυνομία καθώς οδηγούσε υπό την επήρεια αλκοόλ. Δεν αποκλείεται να επιστρέψει σε αυτήν ο Έντουαρντς ο οποίος δείχνει να ξεπέρασε τον τραυματισμό στο κεφάλι.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Ίπσουϊτς και Στόουκ στην έδρα της πρώτης (1-1) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Μόλις δύο βαθμούς συγκέντρωσε η Άστον Βίλα στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε, κόντρα στις Ρέντινγκ (0-0 εκτός έδρας) και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (3-3 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα ηττήθηκε από τη Γουέστ Μπρομ (2-0 εντός έδρας) όντας στο -9 από τη ζώνη των πλέι οφ ανόδου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 41’ με τον Ρόμπσον Κάνου, προτού ο Ροντρίγκεζ διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 45’ διαμορφώνοντας, παράλληλα, το τελικό αποτέλεσμα.

Νοκ άουτ παραμένει ο Γκρίλις εν όψει της σημερινής αναμέτρησης με τη Γουέστ Μπρομ, αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Κάλινιτς. Τραυματίες παραμένουν οι Κάρολ, Τουανζέμπε και Λάνσμπερι, την ώρα που τιμωρημένος είναι ο ΜακΓκιν. Στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές που έδωσε το συγκρότημα του Σμιθ σημείωσε δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Άστον Βίλα από τη Γουέστ Μπρομ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG και under 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.