*Δεύτερος γύρος για το FA Cup Αγγλίας. Επαναληπτικός αγώνας, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Μία φορά έχουν αναμετρηθεί οι δύο ομάδες εντός δεκαετίας.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Τσάρλτον-Στόκπορτ 2-2.

ΣΤΟΚΠΟΡΤ (Β’ ΑΓΓΛΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Χάρτλπουλ, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Γούτον με δύο γκολ στο 16’ και το 20’, ενώ το 0-3 έκανε ο Μάντεν στο 61’. Το 0-4 ο Καμπς στο 67’ και το τελικό 0-5 διαμόρφωσε ο Κόλαρ στο 85’.

Τρομερή εμφάνιση και νίκη με εμφατικό σκορ για τη Στόκπορτ. Είχε τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει ασφαλές προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη συνέχισε με αμείωτο ρυθμό κυριαρχώντας και ανεβάζοντας το σκορ σε υψηλά επίπεδα. Αμυντικά δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου, με τους γηπεδούχους να είναι ιδιαίτερα άστοχοι στη τελική τους προσπάθεια.

Τον παράγοντα έδρα θέλει να εκμεταλλευτεί σήμερα προκειμένου να ολοκληρώσει το έργο της, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. «Έσωσε» την ήττα και παράλληλα τον αποκλεισμό στις καθυστερήσεις στο πρώτο παιχνίδι και πλέον έχει την ευκαιρία να αφήσει εκτός μια ομάδα που βρίσκεται σε ανώτερη κατηγορία. Γνωρίζει φυσικά πως δεν είναι καθόλου εύκολη αναμέτρηση, όμως βρίσκεται σε αρκετά καλή κατάσταση και προέρχεται από εμφατική νίκη, έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία. Μπορεί να εκμεταλλευτεί τα προβλήματα που έχει αμυντικά η αντίπαλός της, καθώς και την κακή κατάσταση στην οποία φαίνεται να βρίσκεται.

Στόκπορτ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΤΣΑΡΛΤΟΝ (Α’ ΑΓΓΛΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Τσέλτεναμ με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μέι στο 84’.

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για τη Τσάρλτον. Παρά το γεγονός ότι είχε την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί καμία από αυτές, αφού βρήκε μπροστά της μια καλά οργανωμένη άμυνα, την οποία δεν μπόρεσε να διαπεράσει. Στο δικό της αμυντικό κομμάτι, δέχθηκε εξίσου πίεση, υποκύπτοντας σε αυτή στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Υποχρεωμένη να δώσει μία ακόμα αναμέτρηση είναι σήμερα, καθώς έχασε την ευκαιρία να προκριθεί στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων, δεχόμενη γκολ στις καθυστερήσεις. Δεν βρίσκεται σε καθόλου καλή κατάσταση, έχει πολλά προβλήματα αμυντικά και μοιάζει ανήμπορη να τα λύσει. Προέρχεται παράλληλα από ήττα στο πρωτάθλημα και αυτό έχει ρίξει την ψυχολογία της, όμως μπορεί να βρει «πάτημα» σε αυτή την αναμέτρηση ώστε να επιστρέψει στο δρόμο των νικών. Μεσοεπιθετικά είναι επικίνδυνη, σκοράρει στους περισσότερους αγώνες της, αλλά αυτό δεν της είναι αρκετό ώστε να αποσπάσει τα επιθυμητά αποτελέσματα.