*37η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Μάνσφιλντ-Στόκπορτ 2-1

*Η Μάνσφιλντ έχει κερδίσει τα πέντε τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Στόκπορτ, δύο σε αυτό το γήπεδο!

ΣΤΟΚΠΟΡΤ

Προηγούμενο ματς: Η Στόκπορτ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Κόλτσεστερ, με τέρμα του Γούτον στο 37ο λεπτό, σε ένα παιχνίδι που ο τερματοφύλακας της δεν έκανε ούτε μία απόκρουση.

Η Στόκπορτ κέρδισε έπειτα από τρεις αγώνες στους οποίους δεν είχε σκοράρει καν, με 0-1 στο γήπεδο της Κόλτσεστερ, ενώ ειδικά στο γήπεδό της είναι αήττητη εδώ και οκτώ αγώνες πρωταθλήματος, με πέντε νίκες και τρεις «λευκές» ισοπαλίες! Τελευταία ήττα της εντός ήταν από την πρωτοπόρο Λέιτον Οριεντ.

Εχει ανέβει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ξεφεύγοντας στο +4 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί πουθενά, ενώ βρίσκεται στο -5 από την τρίτη και τελευταία θέση που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού Σάουθαμ – Γουέιλς που χτύπησε πρόσφατα.

Στόκπορτ Στατιστικά

*Εχει τέσσερα συνεχόμενα under 2,5 μαζί με N/G

*Εχει 14/24 under 2,5 εντός έδρας, 12/18 στο πρωτάθλημα

*Εχει 14/24 N/G εντός έδρας, 11/18 στο πρωτάθλημα

*Εχει 9/18 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας στο πρωτάθλημα

ΜΑΝΣΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Μάνσφιλντ έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Νορθάμπτον, δεχόμενη το γκολ από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χόσκινς στο 28ο λεπτό, παίζοντας και με παίκτη λιγότερο μετά το 66ο λεπτό, λόγω αποβολής.

Η Μάνσφιλντ ηττήθηκε σε έναν αγώνα έξι βαθμών με 1-0 εκτός έδρας από την Νορθάμπτον, πρώτη της ήττα μακριά από το γήπεδό της, έπειτα από τρεις σερί νίκες και τέσσερις αγώνες χωρίς να έχει χάσει! Εξακολουθεί άλλωστε να είναι η ομάδα με τις περισσότερες νίκες εκτός έδρας.

Βρέθηκε εκτός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε απόσταση βολής, στο -1 συγκεκριμένα, από την έβδομη και τελευταία που οδηγεί σε αυτά. Και έμεινε ακόμη περισσότερο πίσω, στο -9, από την πρώτη τριάδα και τις θέσεις που εξασφαλίζουν απευθείας άνοδο. Αλλά έχει παίξει τα λιγότερα παιχνίδια στο πρωτάθλημα μαζί με Γκρίμσμπι και Κρόουλι.

Συνεχίζουν να απουσιάζουν οι μέσοι Χάρτιγκαν, Ο’ Τουλ και ο επιθετικός Σουάν που θα μείνουν εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν. Επίσης λείπουν οι τραυματίες Ριντ (ΜΕ), Οακς (ΕΠ), ΜακΛάφλιν (ΑΜ), Τζόνσον (ΑΜ) και αμφίβολη είναι η συμμετοχή του μέσου Μάρις και του αμυντικού Χιούιτ που έχουν κάποιες ενοχλήσεις, ενώ τιμωρημένος είναι ο μέσος Κουίν.