*Μετρούν 4/4 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου σε 4 παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΣΤΕΡΝΤΑΛΣ-ΜΠΛΙΝΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 3-1 εκτός έδρας, από τη Σκάιντ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 19’ ο Μπέργκλιε σκόραρε για το 1-0, ενώ στο 31’ ο Ρένινγκ ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 50’ ο Ρόμσος σκόραρε για το 2-1 και στο 73’ ο Μπούντουσον πέτυχε τρίτο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Στέρνταλς-Μπλινκ εξακολουθεί να κάνει κακή πορεία στη σεζόν και είναι ενδεικτικό ότι παραμένει μία από τις ομάδες που δεν έχουν σημειώσει νίκη ακόμα στο πρωτάθλημα. Προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα με αντίπαλο τη Σκάντ (3-1) η οποία ήταν η δεύτερη συνεχόμενη και τέταρτη στα πρόσφατα πέντε ματς στην OBOS-ligaen. Μονάχα δύο ισοπαλίες είναι τα θετικά αποτελέσματα έως τώρα. Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισε και είναι εκ νέου διαθέσιμος ο μέσος Στραντ.

Στέρνταλς-Μπλινκ Στατιστικά

*4/6 παιχνίδια είχαν γκολ εκατέρωθεν

*4/6 αναμετρήσεις με over 2.5 τέρματα

*Δέχτηκε γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

ΣΟΓΚΝΤΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 2-3 εντός έδρας από την Οσάνε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 19’ ο Κρίγκερ σκόραρε για το 1-0, όμως στο 32’ ο Ντόγκμαν και στο 37’ ο Βάγκεν έκαναν την ανατροπή για το 1-2 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 48’ ο Ρόσετ ισοφάρισε σε 2-2. Στο 70’ ο Χάγκος πέτυχε τρίτο γκολ για την Οσάνε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σόγκνταλ υπέστη απρόσμενη εντός έδρας ήττα για το πρωτάθλημα από την Οσάνε (2-3) και καλείται να βγάλει αντίδραση για να παραμείνει κοντά στην εξάδα. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Τόρε Αντρέ Φλο, έπειτα από το βαρύ 5-1 με αντίπαλο τη Σταρτ εκτός έδρας. Μετρά δύο νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία πέντε ματς στο πρωτάθλημα. Όσον αφορά την αποστολή, δύσκολα θα αγωνιστούν οι Κούπεν, Φλο και ο μέσος Νέσε.