*18η αγωνιστική

*Η Στίβενεϊτζ είναι αήττητη εντός έδρας από την Χάρτλπουλ, με πέντε σερί νίκες στους πιο πρόσφατους αγώνες της εκεί.

ΣΤΙΒΕΝΕΪΤΖ

Προηγούμενο ματς: Η Στίβενεϊτζ έφερε 1-1 εντός έδρας με την Τσάρλτον, δεχόμενη την ισοφάριση από τον Ανέκε στο 87ο λεπτό, έχοντας προηγηθεί με πέναλτι του Νόρις στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ είχε ευκαιρίες να «καθαρίσει» το παιχνίδι, πριν δεχθεί το γκολ.

Η Στίβενεϊτζ δεν κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ, αν και απέφυγε την ήττα από την Τσάρλτον, ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, στο 90λεπτο, φέρνοντας 1-1 και μάλιστα με την αντίπαλο της να ισοφαρίζει λίγο πριν τη λήξη. Και έχασε την πρόκριση, με ήττα 4-5 στα πέναλτι. Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία της στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει. Και στο γήπεδό της δεν κερδίζει στους δύο τελευταίους αγώνες, έπειτα από 10 σερί ήττες σε αυτό!

Διατηρείται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, αλλά πλέον είναι στο -3 από την κορυφή και την Λέιτον Οριεντ, ενώ είναι στο +5 από την τέταρτη θέση που δεν εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, ενώ είναι στο +9 από την όγδοη που δεν οδηγεί καν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Ο μέσος Λιστ είναι ακόμη εκτός αγωνιστικής δράσης και τιμωρημένος είναι ο μέσος Ρόμπερτς.

Στίβενεϊτζ Στατιστικά

*Εχει τρία σερί G/G

*Εχει 6/8 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 7/12 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 8/12 N/G εντός έδρας

ΧΑΡΤΛΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Η Χάρτλπουλ έφερε 2-2 εκτός έδρας απέναντι στην Σόλιχαλ Μουρς, παρόλο που προηγήθηκε δύο φορές, μία σε κάθε ημίχρονο, με τους Ούμεραχ (18’), Χάμιλτον (69’), δεχόμενη την ισοφάριση αμφότερες στο δεύτερο μισό του αγώνα, από τους Ντάλας (51’),Σμπάρα (84’).

Η Χάρτλπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας απέναντι στην Σόλιχαλ Μουρς, για το κύπελλο Αγγλίας και θα υπάρξει επαναληπτικός στην έδρα της την ερχόμενη εβδομάδα. Αυτό ήταν το δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν χάνει, αλλά μακριά από την έδρα της δεν έχει νίκη φέτος, σε 11 αγώνες, με εφτά ήττες στο συγκεκριμένο διάστημα.

Στο πρωτάθλημα βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, παραμένοντας εντός ζώνης υποβιβασμού, αλλά σε απόσταση βολής, στο -1 συγκεκριμένα, από τις θέσεις παραμονής, έχοντας ακόμη τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας.

Συνεχίζουν να είναι σε πορεία αποθεραπείας και να απουσιάζουν οι αμυντικοί Στέρι, Μεναγιέσε, οι μέσοι Κρόφορντ, Νιανγκ, Σέλτον και οι επιθετικοί Γκρέι, Χάμιλτον, ενώ πιο πρόσφατα χτύπησε και ο