*Αγώνας εξ αναβολής

*Σε προηγούμενους γύρους: Φόρφαρ – Στέρλινγκ Αλμπιον 1-4

*Θα γίνει επιθεώρηση του γηπέδου το πρωί για το αν διεξαχθεί ή όχι το παιχνίδι.

ΣΤΕΡΛΙΝΓΚ ΑΛΜΠΙΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Στέρλινγκ Αλμπιον κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Στενχάουσμιρ, ανοίγοντας το σκορ με τον Ντέιβιντσον στο 12’ και παρόλο που ισοφαρίστηκε από τον Σιούελ στο 19’, προηγήθηκε εκ νέου με τον Τόμπσον στο 25ο λεπτό, ενώ ο Κάρικ στο 65’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Στέρλινγκ Αλμπιον δεν έπαιξε ούτε με την Μπόνιρινγκ Ρόουζ εκτός λόγω κακού αγωνιστικού χώρου. Μάλιστα δεν έχει αγωνιστεί ακόμη το 2023! Στον τελευταίο της αγώνα, στις 31 Δεκεμβρίου, κέρδισε με 3-1 εντός έδρας την Στενχάουσμιρ, όσο εύκολα δείχνει το τελικό σκορ, πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Και στο γήπεδό της έχει δύο σερί νίκες στα τελευταία παιχνίδια, εφτά στα 10 πιο πρόσφατα, όπου έχει ηττηθεί μόνο από την Αννάν.

Συνεχίζει να είναι στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ακόμη στο -4 από την πρωτοπόρο Νταμπάρτον που κατέχει την μοναδική θέση απευθείας ανόδου, έχοντας πάντα την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας και έναν αγώνα λιγότερο από αυτήν! Και βρίσκεται πλέον στο +11 η απόσταση της από την 5η θέση που δεν οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, εκεί που είναι η σημερινή της αντίπαλος.

Στέρλινγκ Αλμπιον Στατιστικά

*Εχει πέντε σερί over 2,5

*Εχει 15/18 G/G στα τελευταία παιχνίδια της, πέντε σερί στα πιο πρόσφατα

*Εχει 9/11 over 2,5 εντός έδρας

ΦΟΡΦΑΡ

Προηγούμενο ματς: Η Φόρφαρ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Νταμπάρτον, εκμεταλλευόμενη το γεγονός πώς έπαιξε για περίπου 80 λεπτά με παίκτη περισσότερο, λόγω αποβολής αντιπάλου στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης! Βέβαια ζορίστηκε αρκετά, πριν ανοίξει το σκορ με τον Αρμουρ στο 58’, ενώ ο ίδιος παίκτης σκόραρε και δεύτερο γκολ με πέναλτι στο 67’, ενώ δέχθηκε ένα τέρμα από πέναλτι του Λαβ στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Φόρφαρ πήρε μεγάλη εντός έδρας νίκη επί της πρωτοπόρου Νταμπάρτον, με 2-1, αν και σημαντικό ρόλο σε αυτή την εξέλιξη έπαιξε η αποβολή αντίπαλου παίκτη σχετικά νωρίς στο παιχνίδι. Δείχνει να ανεβαίνει, αφού αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη της, τέταρτη στα πέντε τελευταία παιχνίδια, με τις δύο να είναι στα πιο πρόσφατα μακριά από την έδρα της.

Αυτά τα αποτελέσματα έχουν αντίκτυπο και βαθμολογικά, καθώς βρέθηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πλησιάζοντας σε απόσταση βολής, στο -1 συγκεκριμένα, την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο. Και ξέφυγε στο +5 από την τελευταία που είναι και η μοναδική που οδηγεί στα πλέι οφς για την παραμονή. Όλα αυτά έχοντας ακόμη τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Τραυματίας και απών είναι ο αμυντικός Γουάιτ.