7η αγωνιστική.

ΣΤΕΝΧΑΟΥΣΜΙΟΥΡ

Στον κακό της εαυτό επανήλθε την προηγούμενη εβδομάδα η Στενχάουσμιουρ, χάνοντας με 2-0 από τη Στρανράερ εκτός έδρας. Κατώτερη από την αντίπαλο, έμεινε πίσω στο πρώτο ημίχρονο (1-0 στο 43’). Στην επανάληψη δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 64’ της συνάντησης (2-0), δεν μπόρεσε ν’ αντιδράσει στη συνέχεια και η ήττα ήρθε απόλυτα φυσιολογικά. Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Στενχάουσμιουρ, μετά από τη νίκη που προηγήθηκε επί της Νταμπάρτον (2-1), έφθασε τις τέσσερις ήττες στις πέντε πρόσφατες αγωνιστικές, ευρισκόμενη στα χαμηλά στρώματα της κατάταξης. Πολλά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει στα μετόπισθεν, μόλις σ’ ένα παιχνίδι κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Δεν αναφέρθηκαν ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Στρανράερ.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στη Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΑΡΜΠΡΟΟΥΘ

Από την άλλη πλευρά, η Αρμπρόουθ έδωσε συνέχεια στο αήττητο σερί της, κερδίζοντας με 3-1 τη Φόρφαρ εντός έδρας. Προηγήθηκε στο 38’ (1-0), δέχθηκε την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα (1-1 στο 45’+2’), στην επανάληψη βρήκε δεύτερο τέρμα στο 50’ (2-1), κάνοντας το 3-1 στο 63’ της συνάντησης. Παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα η Αρμπρόουθ μ και με ρεκόρ 4-2-0 φιγουράρει στην κορυφή της κατάταξης, στο +2 απ’ την δεύτερη Ρέιθ Ρόβερς. Δείχνει αποφασισμένη να «χτυπήσει» την απευθείας άνοδο, αρκεί φυσικά να συνεχίσει σε αυτούς τους ρυθμούς, αφού στην κατηγορία υπάρχουν η Ρέιθ Ρόβερς και η Νταμπάρτον, άσχετα που η δεύτερη δεν έχει ξεκινήσει καθόλου καλά. Διαθέτει επίσης την παραγωγικότερη επίθεση της κατηγορίας με 16 γκολ ενεργητικό.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Φόρφαρ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.