*Δεύτερο ματς για τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο ματς, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Χάιντουκ – Σλάβιας Σόφιας.

Στο πρώτο παιχνίδι (Ρούνταρ – Στεάουα Βουκουρεστίου 0-2): Ανώτεροι οι Ρουμάνοι στο παιχνίδι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 5΄ με τον Μαν. Στη συνέχεια η αναμέτρηση έγινε ιδιαίτερα σκληρή, με τον διαιτητή να δείχνει 8 κίτρινες κάρτες και την Στεάουα να φτάνει και σε δεύτερο τέρμα με τον Τεϊσέιρα στο 75΄.

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (Ρουμανία, 54)

Έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση, χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση της. Είχε την ουσία στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στη Σλοβενία, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την αντίπαλο της και καλείται απλά να υπερασπιστεί το υπέρ της προβάδισμα. Πέρυσι αποκλείστηκε από την φάση των πλέι οφ στο Τσάμπιονς Λιγκ αφού έπεσε πάνω στην Σπόρτινγκ Λισσαβόνας κι ενώ πιο πριν είχε αποκλείσει την Βικτόρια Πλζεν. Συνέχισε στο Γιουρόπα Λιγκ και έφτασε μέχρι την φάση των «32», όταν και αποκλείστηκε από τη Λάτσιο.

Στο πρωτάθλημα ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, έμεινε ισόπαλη εντός έδρας και με σκορ 3-3 με την συμπολίτισσα Ντινάμο. Η Στεάουα προηγήθηκε στο 10΄ με τον Γκνοχέρε, αλλά η φιλοξενούμενη απάντησε στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Ασέντε. Στο 55΄ ο Κομάν έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους αλλά στο 61΄ο Νίστορ έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα. Στο 68΄ ο Κομάν με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-2, αλλά ο Ποπέσκου λίγο πριν από το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 3-3. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο κόουτς Ντίκα δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 3-3 απέναντι στην Ντιναμό Βουκουρεστίου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ρουμανικού πρωταθλήματος.

Το Στεάουα Βουκουρεστίου – Ρούνταρ παίζει στην Betshop

ΡΟΥΝΤΑΡ (Σλοβενία, 304)

Δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια την ανώτερη αντίπαλο της και το τελικό 0-2 μάλλον την κολακεύει κιόλας αφού η Στεάουα είχε ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ. Παρουσιάστηκε αδύναμη να επιτεθεί και δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την αντίπαλη εστία. Ψάχνει πλέον ένα… μικρό θαύμα για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

Στο πρωτάθλημα μετά τη βαριά ήττα στην πρεμιέρα από τη Μάριμπορ, ακολούθησε άλλη μια, αυτή τη φορά εκτός έδρας με σκορ 3-1 από την Ντομζάλε. Η τελευταία προηγήθηκε με τον Μούγιαν στο 23΄ για να ακολουθήσουν άλλα δύο τέρματα του Ίμπρισιτς με την έναρξη της επανάληψης. Η Ρούνταρ το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Σίμουνατς λίγο πριν από το φινάλε. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 3-1 από την Ντομζάλε, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του σλοβενικού πρωταθλήματος.