19η αγωνιστική

*Με under2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

*Η Στεάουα δεν έχει ηττηθεί ποτέ στην έδρα της από τη Μιοβένι (3-0-0), έχοντας κρατήσει μάλιστα ανέπαφη την εστία της και στις τρεις αναμετρήσεις τους.

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 2-3 απέναντι στην Μποτοσάνι, για την περασμένη αγωνιστική. Νωθρό το ξεκίνημα της στο παιχνίδι, δέχτηκε το 1-0 στο 13ο λεπτό, αλλά αντέδρασε άμεσα, φτάνοντας στην ανατροπή με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού (1-2 στο 30′). Η Μποτοσάνι ήταν καλύτερη στο πρώτο μισό του β’ μέρους και εξαργύρωσε την ανωτερότητα της κάνοντας το 2-2 στο 66ο λεπτό. Η Στεάουα έδειξε για ακόμη μια φορά στο παιχνίδι χαρακτήρα, βρίσκοντας το γκολ της νίκης και διαμορφώνοντας το τελικό 2-3 στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, έχοντας σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ σε καθεμία από αυτές. Το σερί αυτό την έφερε στην 5η θέση της βαθμολογίας, στο -5 από την 3η Ραπίντ Βουκουρεστίου, έχοντας παίξει δύο παιχνίδια λιγότερα. Εντός έδρας παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα (4-4-0), με όλα τα παιχνίδια της στο “Arena Națională” να ολοκληρώνονται με g/g.

Εκτός παραμένουν οι Κριστέα και Παντίρου.

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Με g/g ολοκληρώθηκαν και τα 8 εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

*Over2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΙΟΒΕΝΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 0-1 από την Κλουζ, για την περασμένη αγωνιστική, στις 13/11. Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά 1ο ημίχρονο, παρουσιάστηκε καλύτερη στο β’ μέρος, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα, αλλά όχι και τις ευκαιρίες που θα την οδηγούσαν σε κάποιο γκολ. Η Κλουζ, χωρίς να εντυπωσιάσει, κατάφερε να “κλέψει” τη νίκη, με το τελικό 0-1 να διαμορφώνεται στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επικράτησε της Κραϊόβα 1948 με 0-1, σε φιλική αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στις 25/11. Στο πρωτάθλημα αγνοεί τη νίκη εδώ και εννέα αγωνιστικές (0-2-7). Βρίσκεται κολλημένη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, στο -9 από την προτελευταία Αράντ, με παιχνίδι λιγότερο. Μετράει 7 ήττες σε 9 εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος, έχοντας σκοράρει μόλις 6 φορές στο διάστημα αυτό.

Χωρίς απουσίες ταξίδεψε για τη σημερινή αναμέτρηση.