*Φάση των «16» του Κυπέλλου Νορβηγίας. Οι αγώνες είναι νοκ άουτ, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειασθεί η διαδικασία των πέναλτι.

ΣΤΑΡΤ (Α’)

Επέστρεψε φέτος στη μεγάλη κατηγορία, δείχνει όμως στο ξεκίνημα πως δύσκολα θα καταφέρει να παραμείνει σε αυτή. Δεν έχει βρει μετά το πέρασμα 13 αγωνιστικών τα πατήματα της, μετρώντας συνολικά μόλις δυο νίκες. Την Κυριακή άφησε για ακόμη ένα παιχνίδι βαθμούς, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Στρομσγκόντσετ εντός έδρας. Στην προτελευταία θέση της «Eliteserien», διαθέτει τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, ενώ βρίσκεται πλέον στο -5 από τις θέσεις της παραμονής. Το συγκρότημα του Πριστ ελπίζει σε μια καλή πορεία στο Κύπελλο, όπου κατάφερε να φτάσει εύκολα στον 4ο γύρο, αφήνοντας εκτός τις Βίγκορ (1-8), Άρενταλ (0-3) και Έγκερσουντ (0-1). Απουσίες δεν αναφέρθηκαν για το σημερινό παιχνίδι και θα παραταχθεί πλήρης.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Σταρτ και Στρομσγκόντσετ στο πρωτάθλημα.

Στατιστικό: under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Το Σταρτ – Χαμ Καμ παίζει στην Betshop

ΧΑΜ ΚΑΜ (Β’)

Στην ανωτερότητα της Μιοντάλεν υποτάχθηκε την Κυριακή η Χαμ Καμ που γνώρισε την ήττα με 2-1. Ένα παιχνίδι με χαμηλό ρυθμό και λίγες φάσεις από τις δυο ομάδες, που πήγαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να προηγηθεί στο 77΄ με τον Μπρότανγκεν, δεν μπόρεσε όμως να «κλειδώσει» κάτι θετικό, με τη Μιοντάλεν να κάνει την ανατροπή, με τέρματα στο 82’ και το 87’. Το συγκρότημα του Κνάπεν εμφανίστηκε κατώτερο των περιστάσεων, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί τριών αναμετρήσεων που έτρεχε. Ξεκίνησε μουδιασμένα τις υποχρεώσεις της φέτος, κατάφερε στη συνέχεια να ανεβάσει στροφές και πλέον βρίσκεται στην 9η θέση του πρωταθλήματος. Στο Κύπελλο για να φτάσει στον 4ο γύρο απέκλεισε τις Τίνσετ (0-3), Χόνεφος και Σπάρτα Σάρπσμποργκ (1-0).

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 2-1 από τη Μιοντάλεν γνώρισε η Χαμ Καμ στο πρωτάθλημα.

Στατιστικό: over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Betshop).