* 29η και προτελευταία αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Ρόζενμποργκ – Σταρτ 2-0

* Στο Κύπελλο Νορβηγίας: Ρόζενμποργκ – Σταρτ 2-1

ΣΤΑΡΤ

Από τρεις σερί ήττες προέρχεται η Σταρτ σε όλες τις διοργανώσεις, καθώς δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Μόλντε (3-1 εντός έδρας), Ρόζενμποργκ (2-1 εκτός έδρας) και Σάντεφιορντ (4-1 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα στην κρισιμότατη μάχη για παραμονή με αντίπαλο την τελευταία για το πρωτάθλημα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 7’ με τον Ρίνγκσταντ, προτού ο Λόουϊ ισοφαρίσει σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους στο 20’. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Σάντεφιορντ σκόραρε άλλες δύο φορές με τους Ρούφο Χεράιζ (23’) και Γκρόρουντ (45+1’) κάνοντας το 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Πάου Μορέρ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στις εννέα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Σταρτ για το πρωτάθλημα γνώρισε μόλις δύο ήττες.

Στις υπόλοιπες σημείωσε πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες. Στις έξι σημειώθηκε NG, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Σήμερα χρειάζεται πάση θυσία τη νίκη επί της Ρόζενμποργκ, ώστε να αποφύγει και βαθμολογικά τον απευθείας υποβιβασμό στη χαμηλότερη κατηγορία της χώρας. «Θα πρέπει να μπούμε με τελείως διαφορετικό τρόπο στον αγωνιστικό χώρο κόντρα στη Ρόζενμποργκ. Χρειάζεται να πραγματοποιήσουμε μία μεγάλη εμφάνιση και να βρεθούμε σε καλή ψυχολογική κατάστασης για να διεκδικήσουμε ένα θετικό αποτέλεσμα», είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Σταρτ, Κιετίλ Ρέκνταλ.

Προηγούμενο ματς: Η Σταρτ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 4-1 από τη Σάντεφιορντ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG και over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Σταρτ σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Goalbet)

Το Σταρτ – Ρόζενμποργκ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ

Χωρίς βαθμό παραμένει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ η Ρόζενμποργκ. Μεσοβδόμαδα γνώρισε βαρύτατη εντός έδρας ήττα από τη Σάλτσμπουργκ με 5-2. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, σκοράροντας με τους Μιναμίνο (5’, 19’, 45’) και Γκούλμπραντσεν (37’). Στο 52’ ο Αντεγκμπρένο μείωσε για τους γηπεδούχους, προτού ο Χόβλαντ με αυτογκόλ κάνει το 5-1. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Γένσεν στο 61’. Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος βρίσκεται η Ρόζενμποργκ, η οποία παραμένει αήττητη στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για την ίδια διοργάνωση.

Μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Σάντεφιορντ (1-1 εντός έδρας) και Λίλεστρομ (0-0 εκτός έδρας), ενώ στη συνέχεια επικράτησε των Μπραν (2-1 εκτός έδρας) και Οντ (3-1 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Χέλαντ στο 40’. Στο 56’ ο Γένσεν διπλασίασε τα τέρματά τους, προτού ο Ρουντ μειώσει σε 2-1 τέσσερα λεπτά αργότερα. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Χέλαντ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. «Το γεγονός πως μπορούμε να διασφαλίσουμε την κατάκτηση του τίτλου αποτελεί αρκετά μεγάλο κίνητρο για εμάς εν όψει της αναμέτρησης με την Σταρτ», είπε μεταξύ άλλων ο Χόβλαντ (ΑΜ).

Προηγούμενο ματς: Βαριά εντός έδρας ήττα με 5-2 γνώρισε η Ρόζενμποργκ από τη Σάλτσμπουργκ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG και over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Ρόζενμποργκ σε όλες τις διοργανώσεις.