* 5η αγωνιστική

ΣΤΑΡΤ

Αφού κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Τρόμσο (4-1 εντός έδρας) στις 11 Μαρτίου, η Σταρτ γνώρισε δύο σερί ήττες κόντρα στις Σάντεφιορντ (4-1 εντός έδρας) και Λίλεστρομ (1-0 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία τη Δευτέρα (9/4) το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Όλσεν στο 32’. Θα πρέπει να γυρίσουμε πέντε χρόνια πίσω, και πιο συγκεκριμένα στις 19 Απριλίου του 2013 για να βρούμε την τελευταία εντός έδρας νίκη της Σταρτ επί της Βαλερένγκα (1-0).

«Το στιλ παιχνιδιού μας μοιάζει πολύ περισσότερο με αυτό της Βαλερένγκα, από όσες ομάδες έχουμε αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής. Πιστεύω πως θα δούμε μία τελείως διαφορετική αναμέτρηση απέναντι σε αυτήν», υπογράμμισε με δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα της Σταρτ ο 28χρονος Σουηδός αμυντικός, Έλιοτ Κατσκ.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε η Σταρτ από τη Λίλεστρομ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Σταρτ σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Goalbet)

Δείτε τα προγνωστικά Νορβηγίας (Κλικ Εδώ)

Το Σταρτ – Βαλερένγκα παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

Μετά τις δύο νίκες που πανηγύρισε κόντρα στις Κρίστιανσουντ (1-0 εκτός έδρας) και Οντ (2-1 εντός έδρας), η Βαλερένγκα γνώρισε ισάριθμες ήττες στο πρωτάθλημα από τις Σάρπσμποργκ (3-0 εκτός έδρας) και Στρόμσγκοντσετ (4-1 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την τελευταία οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 26’ με τον Μάρκους Πέντερσεν, προτού ο Εγουκέ ισοφαρίσει σε 1-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 48’ ο Ενγκουέν έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Στρόμσγκοντσετ, ενώ στο 65’ ο Μάρκους Πέντερσεν έβαλε για δεύτερη φορά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Στένγκελ. «Είμαστε διψασμένοι για τη νίκη στην αναμέτρηση με την Σταρτ», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο 24χρονος Ουρουγουανός αμυντικός, Φελίπε Καρβάλιο.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 4-1 γνώρισε η Βαλερένγκα από την Στρόμσγκοντσετ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Βαλερένγκα σε όλες τις διοργανώσεις.