*Κεκλεισμένων των θυρών

*Α’ Γύρος: Μπενφίκα – Σταντάρ Λιέγης 3-0

*Η Μπενφίκα έχει προκριθεί και θα είναι πρώτη στον όμιλο αν πάρει καλύτερο αποτέλεσμα από τη Ρέιντζερς. Η Σταντάρ Λιέγης έχει αποκλειστεί

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Σταντάρ Λιέγης έχει αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα φέτος, με τραυματισμούς αλλά και κρούσματα κορωνοϊού, τα οποία της έχουν προκαλέσει και αγωνιστική αστάθεια. Δεν έχει καταφέρει να πανηγυρίσει νίκη για τρεις αγωνιστικές σε όλες τις διοργανώσεις και θέλει να ανακάμψει αρχής γενομένης από το ματς με τη Μπενφίκα με μια νίκη γοήτρου. Έπεσε στην έκτη θέση της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα, έπειτα από τη νέα γκέλα κόντρα στη Μαλίν (2-2) εντός έδρας.

Όσον αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και κόντραρε στα ίσια τη Ρέιντζερς στη Σκωτία, όμως ηττήθηκε με σκορ 3-2 και έμεινε εκτός συνέχειας και μαθηματικά. “Θέλουμε να αποχαιρετήσουμε τη διοργάνωση με όμορφο τρόπο”, είπε στη συνέντευξη τύπου ο Φιλίπ Μοντανιέ. Ο Γάλλος τεχνικός δεν έχει στη διάθεσή του του τραυματίες Αμαλά και Λεστιέν, καθώς και τον τιμωρημένο Ντουσέν. Σταθερά εκτός δράσης ο στόπερ Βανχέουσντεν λόγω σοβαρού τραυματισμού, επέστρεψαν στις προπονήσεις και στην αποστολή οι Μπόλιεβιτς και Μουλέκα. Εκτός και ο Ντούγε Τσοπ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Παραχώρησε ισοπαλία εντός έδρας στη Μαλίν, με σκορ 2-2, για το πρωτάθλημα. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Λαΐφης σκόραρε για το 1-0, όμως στο 63’ ο Βαν Ντάμε με εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Στο 78’ ο Μπαλικουίσα έκανε το 2-1, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Βαλς ισοφάρισε εκ νέου για το τελικό 2-2.

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ Στατιστικά

*5/6 ματς με γκολ εκατέρωθεν (δες το στη bwin)

*3/5 παιχνίδια έληξαν με over 3.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 9/13 ως γηπεδούχος

Παίξε νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)
21+,UKGC,ΚΕΘΕΑ 1114,Ρυθμ Εμπ. Επικ: ΕΕΕΠ

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Μπενφίκα είχε ορισμένες απώλειες βαθμών τελευταία, όμως είναι σε θετικό μομέντουμ συνολικά. Νίκησε δύσκολα την Πάσος Φερέιρα (2-1) για το πρωτάθλημα και έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Είναι αήττητη για πέντε αγωνιστικές. Όσον αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, είναι ικανοποιημένη από το γεγονός ότι δεν έχει υποστεί ήττα με το πέρας πέντε αγωνιστικών. Τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες ο απολογισμός, την έχουν φέρει στην πρώτη θέση του ομίλου μαζί με τη Ρέιντζερς.

Υστερεί στην ισοβαθμία και θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από τη σκωτσέζικη ομάδα για να τερματίσει εκείνη στην πρώτη θέση. “Μπορεί να έχουμε εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση, όμως αυτό δε σημαίνει ότι δε θα παίξουμε με την ίδια ένταση όπως συνήθως. Είναι υποχρέωσή μας να νικήσουμε και να τερματίσουμε στην πρώτη θέση”, δήλωσε στη συνέντευξη τύπου ο Ζόρζε Ζεζούς. Ο Πορτογάλος προπονητής δεν έχει στη διάθεσή του Αλμέιδα και Γκριμάλδο, ενώ είναι πολύ πιθανό να πραγματοποιήσει αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 2-1 της Πάσος Φερέιρα εντός έδρας, για το πρωτάθλημα. Δέχτηκε γκολ στο 24’ και έμεινε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 0-1. Όμως, στο 58’ ο Ράφα Σίλβα ισοφάρισε και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Βάλντσμιντ σκόραρε και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.