3ος προκριματικός γύρος

*Νοκ άουτ αναμέτρηση. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι

*Κεκλεισμένων των θυρών

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους

Σταντάρ Λιέγης – Βοϊβοντίνα στην Bwin
Bwin

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ (Βέλγιο, 74)

Η Σταντάρ Λιέγης πραγματοποιεί καλή πορεία στη μέχρι τώρα αγωνιστική περίοδο και δείχνει ικανή να αποτελέσει παράγοντα του πρωταθλήματος, διεκδικώντας ακόμα και τον τίτλο. Βγάζει σταθερότητα στην απόδοσή της, παρότι δεν εντυπωσιάζει. “Επαγγελματική” νίκη επί της Κόρτραϊκ (2-1) στο προηγούμενο, ήταν η τέταρτη σε σύνολο έξι αγώνες πρωταθλήματος. Στο -5 από την εξαιρετική Σαρλερουά και πάνω από την περσινή πρωταθλήτρια Κλαμπ Μπριζ. Δύο σερί νίκες για την ομάδα του Φιλίπ Μοντανιέ, καθώς στον προηγούμενο προκριματικό γύρο επιβλήθηκε εντός έδρας της Μπάλα Τάουν με σκορ 2-0 και πήρε την πρόκριση. Στο αγωνιστικό σκέλος, ενόψει Βοϊβοντίνα, δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Λεστιέν, Γιοακίμ Καρσελά και Βιλιάμ Μπαλικουίσα. Ο μέσος Μπαστιέν επέστρεψε στις προπονήσεις, όμως είναι νωρίς για εκείνον να πάρει χρόνο συμμετοχής.

Προηγούμενο παιχνίδι: Νίκησε με σκορ 2-1 την Κόρτραϊκ εντός έδρας, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 31’ πήρε προβάδισμα με το πέναλτι του Αμαλά, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ουλαρέ διπλασίασε τα γκολ των “Κόκκινων”. Στο 36’ ο Μπόγιο μείωσε για το 2-1 του ημιχρόνου, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ Στατιστικά

*4/5 ματς τελευταία με N/G (δες το στη bwin)

*3/5 παιχνίδια έληξαν με “2-3” γκολ

*9 ματς δίχως ήττα ως γηπεδούχος

Παίξε νόμιμα στη Bwin | 21+ UKGC (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΒΟΪΒΟΝΤΙΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (Σερβία, -)

Η Βοϊβοντίνα κέρδισε με το “σπαθί” της συμμετοχή στο Γιουρόπα Λιγκ, με βάση την περσινή της πορεία, τερμάτισε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Εκεί είναι και τώρα, έπειτα από οκτώ αγωνιστικές, μετρά πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες ως θετικά αποτελέσματα. Τελευταία, επικράτησε της Ράντνικ Σουρντούλιτσα (2-0) εντός έδρας ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο μέρος, μετά το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου. Μετρά τέσσερις νίκες και μία ήττα στα πρόσφατα πέντε παιχνίδια που έχει δώσει. Στην Ευρώπη δεν έχει μεγάλο όνομα, τα επιτεύγματά της μας πηγαίνουν πίσω στη δεκαετια του ‘70 και του 80’, όταν συμμετείχε και κατέκτησε το Κύπελλο Intertoto (1976), ενώ ήταν φιναλίστ το 1998. Όσον αφορά την αποστολή για το ματς στη Λιέγη, δεν αναφέρθηκαν σημαντικά αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Νίκησε με σκορ 2-0 τη Ράντνικ Σουρντούλιτσα εντός έδρας, για το πρωτάθλημα. Στο πρώτο μέρος δε σημειώθηκαν γκολ, όμως στο δεύτερο η Βοϊβοντίνα μπήκε πιο δυνατά και σκόραρε στο 56’ με τον Μπόγιτς. Στο 67’ ο Τσόβιτς με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.