*Στον Α’ γύρο: Σάντεφιορντ – Στάμπαεκ 0-0

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-4-2).

ΣΤΑΜΠΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Έπαιξε πολύ φοβισμένα στο εκτός έδρας «εξάποντο» με αντίπαλο την Βαλερένγκα την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά έμεινε όρθια μετά και το τελικό 0-0.

Το γεγονός πως ταξίδεψε στο Όσλο για δύο αποτελέσματα την ευνόησε και της έδωσε την πολυτέλεια να προσεγγίσει πιο συντηρητικά το ματς απέναντι στην Βαλερένγκα. Είδε πως δεν μπορεί να δημιουργήσει και προτίμησε να χαλάσει το παιχνίδι της αντιπάλου, με σκοπό να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Και τα κατάφερε. Ακολουθεί εξίσου σημαντικό ματς, αυτή την φορά απέναντι στην Σάντεφιορντ, από την οποία την χωρίζουν δύο βαθμοί.

Με νίκη, κάνει καθοριστικό βήμα παραμονής. Δίχως τρίποντο στα τέσσερα τελευταία για το πρωτάθλημα (0-3-1). Μακροχρόνιος τραυματίας ο βασικός επιθετικός Χογκ, παραμένουν στα πιτς οι Βάνγκμπεργκ και Βέτι.

Στάμπαεκ Στατιστικά

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΣΑΝΤΕΦΙΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Σε παιχνίδι με καλό ρυθμό και γκολ, κέρδισε με 3-2 την Ρόζενμποργκ εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. ένα Εκπληκτική στο πρώτο ημίχρονο, αφού πέτυχε τρία γκολ (5′, 36′, 45+4′). Στην επανάληψη έριξε την απόδοσή της αλλά δεν το πλήρωσε. Η αντίπαλος βρήκε δύο γκολ αλλά αρκέστηκε σε αυτά (49′, 72′).

Πέτυχε την νίκη της χρονιάς μέχρι την επόμενη. Τρομερή εμφάνιση κόντρα στην αδιάφορη Ρόζενμποργκ. μπήκε αποφασισμένη και μπόρεσε να πάρει το τρίποντο. Βγήκε από την ζώνη, όλος ο οργανισμός ζει και αναπνέει για το σημερινό ματς, στο οποίο την βολεύουν και τα δύο αποτελέσματα.

Έχει το πάνω χέρι αναφορικά με την παραμονή, καθώς είναι η μοναδική από τους διεκδικητές που δίνει και τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια στην έδρα της. Τραυματίστηκε και θα λείψει ο πολύτιμος αμυντικός Τάαγιε, αμφίβολος δίνεται ο καλός επιθετικός Ντάνσμπι.