19η αγωνιστική

*Μετρούν 9/10 παιχνίδια με “2-3 γκολ” τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Α’ Γύρος: Μπραν – Στάμπεκ 1-1

ΣΤΑΜΠΕΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με σκορ 2-4 τη Φρέντρικσταντ εκτός έδρας, για το πρωτάθλημα. Στο 22’ ο Γκιφτ σκόραρε για το 0-1, όμως στο 24’ Έμπι ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Στο 55’ ο Κρόγκσταντ έκανε το 1-2, στο 57’ ο Άλμπα ισοφάρισε εκ νέου για τους γηπεδούχους. Στο 74’ ο Αζέμι έκανε το 2-3 και στο 90+4’ και πάλι ο Γκιφτ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Στάμπεκ πήρε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη, επί της Φρέντρικσταντ (2-4) και παραμένει σε τροχιά ανόδου, μόλις έναν πόντο μακριά από τη Σάντνες που είναι στη δεύτερη θέση. Η ομάδα του Χένε είχε για ακόμα ένα παιχνίδι, ως πρωταγωνιστή τον επιθετικό Γκιφτ Όρμπαν ο οποίος σημείωσε δύο από τα τέσσερα ματς της ομάδας του και έφτασε τα εννέα σε δέκα συμμετοχές. Δε θα μείνει για πολύ στο Νάντερουντ λογικά. Δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες στα πρόσφατα πέντε η Στάμπεκ. Χωρίς απουσίες.

Στάμπεκ Στατιστικά

*7/10 παιχνίδια έληξαν με over 3.5

*6/7 αναμετρήσεις είχαν goal/goal

*Δέχεται γκολ σε 4/8 ματς εντός έδρας

ΜΠΡΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 εντός έδρας, εναντίον της Σταρτ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έμειναν στο μηδέν. Τη διαφορά στο δεύτερο μέρος, έκανε το τέρμα του Μίρε στο 57’.

H Μπραν συνεχίζει με το πόδι πατημένο στο γκάζι και σημειώνει νίκες, παρά το γεγονός ότι δεν ήταν εύκολη η πιο πρόσφατη απέναντι στη Σταρτ (1-0) εντός έδρας. Ήταν όμως η τέταρτη συνεχόμενη και η τελευταία της απώλεια ήταν το 1-1 εντός έδρας με αντίπαλο τη Στάμπεκ για τον πρώτο γύρο της OBOS-ligaen. Η ομάδα του Χόρνελαντ δεν έχει υποστεί καμία ήττα ακόμα στο πρωτάθλημα. Δεν αναφέρθηκαν νέα προβλήματα απουσιών, είναι εκτός ο νεαρός χαφ Βάσμπεργκ εξαιτίας τραυματισμού.