27η αγωνιστική

*Μετρούν 6/11 παιχνίδια με No Goal μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Ά Γύρος: Κρίστιανσουντ – Στάμπεκ 5-1

ΣΤΑΜΠΕΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Στάμπεκ εξακολουθεί να βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση, αν έληγε τώρα το πρωτάθλημα, θα είχε υποβιβαστεί στη δεύτερη κατηγορία, αφού υστερεί στην ισοβαθμία με τη Μπραν. Προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα με αντίπαλο τη Σάρπσμποργκ (4-1), σ’ ένα ματς που δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση και να μείνει κοντά στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Τρίτη ήττα σε πέντε αγωνιστικές το τελευταίο διάστημα, μετρά μία νίκη και μία ισοπαλίες επίσης. Έχει ματς με Τρούμσε, Ρόσενμποργκ και Οντ, έως το φινάλε της σεζόν. Δεν είναι διαθέσιμος ο κεντρικός αμυντικός Αμάνκουα, ενώ δίνονται αμφίβολοι οι Σάντμπεργκ και Μόε.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με σκορ 4-1 εκτός έδρας, από τη Σάρπσμποργκ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 5’ ο Λίνσετ σκόραρε για το 1-0 του ημιχρόνου. Στο 75’ ο Όπσετ έκανε το 2-0 και στο 78’ ξανά ο Λίνσετ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 79’ ο Μπολί μείωσε σε 3-1 και στο 86’ ο Όπσετ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στάμπεκ Στατιστικά

*3/5 ματς με G/G (δες το στη betshop)

*5/6 αναμετρήσεις έληξαν με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 11/13 ματς εντός έδρας

ΚΡΙΣΤΙΑΝΣΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Κρίστιανσουντ επέστρεψε στις επιτυχίες και ελπίζει ότι θα καταφέρει να προλάβει ένα από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Νίκησε την Οντ (2-4) εκτός έδρας, παρά το γεγονός ότι δέχτηκε γκολ στο πρώτο λεπτό του ματς και σίγουρα ήταν ένα πλήγμα για την ψυχολογία της. Αήττητη για δύο αγωνιστικές, μετρά μία νίκη και δύο ισοπαλίες στα πρόσφατα πέντε παιχνίδια στην Eliteserien. Έχει δύο δύσκολα εντός έδρας ματς έως το φινάλε, με Βίκινγκ και Βολερένγκα. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι Όσμπακ και Φούρου εξαιτίας τραυματισμών.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-4 εκτός έδρας, εναντίον της Οντ, για το πρωτάθλημα. Στο 1’ ο Βάλεμ έκανε το 1-0 και στο 4’ ο Γέρτσεν ισοφάρισε. Στο 48’ και στο 54’ ο Μάβα σκόραρε για το 1-1 των φιλοξενούμενων. Στο 64’ ο Λαουρίτσεν μείωσε σε 2-3 για την Οντ, αλλά ξανά ο Μάβα στο 77’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.