2η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη γηπεδούχου στα πρόσφατα 3 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-0, από τη Βαγιαδολίδ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 20’ ο Μπικούε σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων, στο ημίχρονο. Στο 53’ ο Μόντσου έκανε το 2-0 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σπόρτινγκ Χιχόν είχε δύσκολο έργο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, η ήττα που υπέστη στην έδρα της Βαγιαδολίδ (2-0), ήταν ένα πολύ πιθανό σενάριο εξ αρχής. Η χρονιά της πέρυσι, ήταν επίσης δύσκολη και αγχωτική, έφτασε στο χείλος του γκρεμού, μαχόμενη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Τερμάτισε έξι πόντους πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και θέλει να το ξεχάσει γρήγορα. Κέρδισε τη θέση του στον πάγκο για τη νέα αγωνιστική περίοδο ο Μιγκέλ Άνχελ Ραμίρεθ, επέλεξε να κάνει μετρημένες και ουσιαστικές προσθήκες στο ρόστερ.

“Δε θα είναι απογοήτευση αν δεν έρθει επιθετικός”, δήλωσε ο κόουτς των “Ροχιμπλάνκος”. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι τραυματίες οι Σαρφίνο, Γκίγε Ρόσας και Ντάνι Κέιπο. Δεν υπολογίζεται ο Καμπουθάνο, ενω επιστρέφουν οι Ισκιέδρος, Βαράν και Φραν Βιγιάλμπα.

Σπόρτινγκ Χιχόν Στατιστικά

*4/5 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*6/7 παιχνίδια τελευταία είχαν under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 6/10 ματς εντός έδρας

ΜΙΡΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 4-0 εντός έδρας, της Αλκορκόν, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 16’ ο Σέρχιο Μπαρθία σκόραρε με πέναλτι για το 1-0, στο 37’ ο Μαρτίν έκανε το 2-0 του ημιχρόνου. Στο 59’ ο Μαρτίνεθ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 αι στο 73’ ξανά ο Μαρτίν πέτυχε γκολ για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μιραντές πραγματοποίησε εξαιρετική εκκίνηση στο νέο πρωτάθλημα, καθώς συνέτριψε εντός έδρας την Αλκορκόν (4-0). Πολύ θετικό το πρώτο δείγμα γραφής της ομάδας που “χτίζει” ο Αλέσιο Λίσι, ο οποίος πήρε τη θέση του Γιοσέμπα Εστεμπερία, ενώ βρέθηκε πριν δυο χρόνια ως πρώτος προπονητής στη Λεβάντε, η οποία έπεφτε από τη Λα Λίγκα.

Η Μιραντές είχε μια δύσκολη χρονιά στο μεγαλύτερο κομμάτι της, πέρυσι, με σκαμπανεβάσματα σε απόδοση και κατά συνέπεια αποτελέσματα, αλλά έσωσε την παρτίδα στο φινάλε και έμεινε στην κατηγορία.

Νέο πρόβλημα τραυματισμού, χάνει για περίπου ενάμιση μήνα τον μέσο Νταβίδ Βιθέντε. Είναι εκτός αποστολής επίσης, ο αμυντικός Βερδάσκα και ο μέσος Πάμπλο Τομέο.