* 35η αγωνιστική.

* Αήττητη στα 3 τελευταία μεταξύ τους η Καρταχένα, τρέχει μίνι σερί με 2 νίκες, αμφότερες εντός.

* Μοναδικό διπλό στα μεταξύ τους παιχνίδια μέσα στη δεκαετία, το 0-1 της Σπόρτινγκ Χιχόν το 2020. Η Καρταχένα δεν έχει νίκη στη Χιχόν.

* Πρώτος γύρος: Καρταχένα-Σπόρτινγκ Χιχόν 1-0 (02/12).

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 3-1 εκτός έδρας τη Μιραντές με δύο γκολ του Νάτσο Μέντεθ (5’, 57’) και ένα του Μάριο Γκονθάλεθ (73’). Ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει για την αντίπαλο ο Αλθέδο (28’), ο Γιάνιεθ στο 34’ έπιασε πέναλτι για το 2-1 της Μιραντές.

Έβγαλε χαρακτήρα στην Αντούβα, ένα παιχνίδι που το είχε απόλυτη ανάγκη, το κέρδισε απέναντι σε μια αντίπαλο που χρειαζόταν με την ίδια επιτακτικότητα τους βαθμούς. Η Μιραντές κατά τη διάρκεια του αγώνα “αυτοκτόνησε” με την απώλεια του πέναλτι στο διάστημα που κυριαρχούσε, στην επανάληψη η ίδια ανέκτησε τον πλήρη έλεγχο και δίκαια έφτασε στη νίκη.

Αποτέλεσμα που τη βάζει ξανά δυναμικά στη μάχη για την πρώτη εξάδα ήταν το συγκεκριμένο. Έχει τη μίνιμουμ διαφορά από την έκτη θέση, με νίκη “εκτοξεύεται” ακόμα και στην πρώτη τετράδα ισοβαθμώντας με Έιμπαρ και Βαγιαδολίδ, έχοντας βέβαια ματς περισσότερο.

“Υπάρχει ηρεμία στα αποδυτήρια διότι έχουμε μεγάλη αυτοπεποίθηση, πιστεύουμε πως στο τέλος θα τα καταφέρουμε” ανέφερε ο φορ Τζούρτζεβιτς, ο οποίος έριξε μεγάλο βάρος στα εντός λέγοντας πως εκεί θα κριθούν όλα και ζητώντας τη στήριξη του κόσμου.

Μόνο με μακροχρόνια προβλήματα.

Σπόρτινγκ Χιχόν Στατιστικά

* Χωρίς ισοπαλία στα 7 τελευταία, επιμέρους απολογισμός 3-0-4.

* Από τα 5 τελευταία εντός, έχασε μόνο 1, το πιο πρόσφατο από τη Ράσινγκ Σανταντέρ με 2-3.

ΚΑΡΤΑΧΕΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από τη Βαγιαδολίδ εντός με 0-2 από δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο από Μεσεγέρ (20’) και Τάρεγα (37’).

Ηττήθηκε από μια ομάδα της πρώτης εξάδας, η οποία όμως εκτός έδρας δεν τα καταφέρνει συνήθως. Αυτό από μόνο του λέει ότι ήταν κατώτερη σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο έψαξε δρόμο επιστροφής στο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε να τον βρει.

Το γεγονός ότι δεν πήρε τίποτα την φέρνει πάλι σε μια αρκετά δύσκολη θέση. Μόλις τέσσερις βαθμούς απέχει από τη ζώνη του υποβιβασμού, το όριο της παραμονής συνεχώς ανεβαίνει και πρέπει να συμμορφωθεί με αυτό ώστε να μην κινδυνέψει σοβαρότερα από ‘κει που έβλεπε να πλησιάζει ακόμα και στη μέση της βαθμολογίας.

Μαζί με όλα στραβώνει και το πρόγραμμα, δύσκολο το έργο της στη Χιχόν απέναντι σε άλλη μια ομάδα που θέλει να μπει στα πλέι οφ και να διεκδικήσει άνοδο. “Δεν πρέπει να χάσουμε την αυτοπεποίθησή μας” τόνισε ο κόουτς Καλέρο.