ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ Προγνωστικά

Φάση των “16”

*Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Οι ομάδες συναντήθηκαν στο Κόπα ντελ Ρέι το 2019, πήραν από μία νίκη σε διπλά ματς, με τη Βαλένθια να προκρίνεται με συνολικό σκορ 4-2.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 εκτός έδρας από τη Ράσινγκ Σανταντέρ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 12’ ο Μπουλά σκόραρε για το 1-0 και στο 24’ ο Ματέους Αϊάς πέτυχε δεύτερο τέρμα και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Καλύτερη στο δεύτερο μέρος η Σπόρτινγκ, έχασε αρκετές ευκαιρίες για γκολ.

Η Σπόρτινγκ Χιχόν προέρχεται από απρόσμενη εκτός έδρας ήττα, με αντίπαλο τη Ράσινγκ Σανταντέρ (2-0) για το πρωτάθλημα και αυτό είχε επιπτώσεις. Ο προπονητής Αμπελάρδο αποτελεί παρελθόν και στην θέση του αναλαμβάνει ο Μιγκέλ Άνχελ Ραμίρεθ. O 38χρονος γεννημένος στα Κανάρια Νησιά, Ισπανός, έχει περάσει και από τις ομάδες νέων της ΑΕΚ, του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού, βρέθηκε την προηγούμενη χρονιά στη Σάρλοτ, στο MLS. Δύο νίκες και μία ισοπαλία μετρά στα τελευταία πέντε παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο η Σπόρτινγκ, που έκανε την έκπληξη στον προηγούμενο γύρο και απέκλεισε τη Ράγιο Βαγεκάνο, με νίκη 2-0 εντός έδρας. Όσον αφορά την αποστολή, είναι διαθέσιμος ο επιθετικός Τζούρτζεβιτς που ήταν τιμωρημένος στο πρωτάθλημα, όμως είναι αμφίβολοι οι Κότε και Αϊτόρ Γκαρθία.

Σπόρτινγκ Χιχόν Στατιστικά

*7/8 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*7/10 παιχνίδια τελευταία με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

ΒΑΛΕΝΘΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 και αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης, στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ. Στο 39’ ο Μπενζεμά με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε για το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 46’ του δεύτερου μέρους, ο Λίνο ισοφάρισε σε 1-1 και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί, ανέβασε στροφές η Ρεάλ Μαδρίτης, έχασε ευκαιρίες, όμως ο Μαμαρντασβίλι ήταν σε καλή μέρα. Στη διαδικασία των πέναλτι η Ρεάλ επιβλήθηκε με 4-3.

Η Βαλένθια δε διανύει περίοδο φόρμας, έρχεται από τον αποκλεισμό στα πέναλτι, στο Σούπερ Καπ, από τη Ρεάλ Μαδρίτης (1-1). Κατάφερε να κρατήσει χαμηλά το σκορ απέναντι στους “Μερένγκες”, να στείλει το ματς στην παράταση και τα πέναλτι, χάρη στις αποκρούσεις του Μαμαρντασβίλι στο φινάλε. Ωστόσο, απογοήτευσε το κοινό της στο πρώτο παιχνίδι της νέας χρονιάς στο πρωτάθλημα, χάνοντας από την Κάδιθ με σκορ 0-1, εντός έδρας. Οι “Τσε” πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση, με λιγοστές ευκαιρίες στην μπροστά από την αντίπαλη εστία. Βέβαια, η Κάδιθ είναι αμυντική ομάδα και το ματς ήρθε στα μέτρα της με το γκολ που πέτυχε στο πρώτο δεκάλεπτο. Παραμένει εκτός δράσης και ο μέσος Νίκο Γκονθάλεθ, δεν υπολογίζονται επίσης, οι Νίκο Γκονθάλεθ, Ντιακαμπί και Τιερί Κορέια.