* 26η αγωνιστική

* No Goal τα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Σπόρτινγκ μετρά 15 σερί εντός έδρας νίκες επί της Μποαβίστα. Στις 8 τελευταίες δεν δέχθηκε γκολ, ενώ είναι αήττητη στα 24 τελευταία εντός (19-5-0)!

* Στο 1ο γύρο (30/10): Μποαβίστα – Σπόρτινγκ 0-2

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Αταλάντα. Ο Γκονσάλβες (33’) άνοιξε το σκορ για την Σπόρτινγκ, αλλά οι Λούκμαν (46’), Τζαπακόστα (59’) γύρισαν το ματς για την Αταλάντα.

Ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό ταξίδι την Πέμπτη στο Μπέργκαμο, διεκόπη και το αήττητο σερί (4-3-0) των “λιονταριών”, σε ένα ακόμη (4ο) συναρπαστικό παιχνίδι απέναντι στους Ιταλούς.

Καλύτερη στο ξεκίνημα του αγώνα η Αταλάντα, απείλησε σε δύο περιπτώσεις, πριν οι Γκιόκερες-Γκονσάλβες κρύψουν την μπάλα τρυπώντας κάθετα τη γηπεδούχο άμυνα για το 0-1. Η άμυνα της Σπορτινγκ όμως δεν ενέπνεε ασφάλεια και στα 40 δευτερόλεπτα του δευτέρου μέρους ήρθε η ισοφάριση. Σε μετάβαση, μετά από φθηνό λάθος κυκλοφορίας έγινε η ανατροπή των “μπεργκαμάσκι”. Άργησε, αλλά αντέδρασε στο φινάλε η Σπόρτινγκ και δημιούργησε τρεις μεγάλες στιγμές για να στείλει το ζευγάρι στην παράταση.

Σύντομη η απογοήτευση για τους πρωτευουσιάνους, αφού το πρωτάθλημα παραμένει προτεραιότητα κι εκεί διατηρούν το πάνω χέρι με εντυπωσιακό σερί (10-1-0) από τις αρχές Δεκεμβρίου! Στο “Αλβαλάδε” μετρούν 12 σερί νίκες για τη Liga Portugal, στις 11 σκόραραν 2+ γκολ.

“Ήταν δύσκολο να χωνευτεί ο αποκλεισμός, αλλά το μυαλό όλων είναι στην Μποαβίστα που ανεβαίνει αγωνιστικά.” δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Αμορίμ κι ενημέρωσε ότι οι σημαντικοί Γκονσάλβες (μέσος), Έντουαρντς (εξτρέμ) θα μείνουν εκτός, αλλά ότι ο Μορίτα (μέσος) ανάρρωσε κι επιστρέφει. Σταθερά εκτός ο βασικός κίπερ Αδάν, τον καλύπτει επάξια μέχρι στιγμής ο Ισραέλ.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μορεϊρένσε. Ο Ρεϊζίνιο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 82ο λεπτό.

Επιστροφή στις νίκες μετά από ένα μήνα για τους “πάνθηρες”, βαθιά ανάσα η επικράτηση επί της επικίνδυνης Μορεϊρένσε, με την οποία πήγαν στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Φτωχό σε φάσεις το πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν από μία καλή τελική στο πρώτο τέταρτο κι ακολούθως αλληλοεξουδετερώθηκαν. Ισορροπημένο και το δεύτερο ημίχρονο, δίχως ρίσκο από τους δύο προπονητές, η Μποαβίστα βρήκε το καθοριστικό γκολ με εκπληκτικό τελείωμα εκτός περιοχής και δεν απειλήθηκε συνολικά στο ματς, δεν έδωσε ευκαιρίες για transition στους φιλοξενούμενους (0.36 – 0.25 xGoals).

“Έχουν παίκτες σε όλους τους τομείς που αξίζουν προσοχή. Ο Γκιοκερές έχει πολύ ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά, πρέπει να τον προσέξουμε, αλλά θα κοιτούσα περισσότερο τη συλλογικότητα. Η ομάδα προετοιμάστηκε καλά για αυτό το παιχνίδι.” δήλωσε ο κόουτς Πάιβα.

Εξέτισε τιμωρία ο αρχηγός Πέρες (μέσος), αλλά υποτροπίασε ο Σάντος (εξτρέμ) και τέθηκε εκτός, μαζί με τους μακροχρόνια τραυματίες Πιρές (κίπερ), Σέζαρ (κίπερ), Νταμπό (αρ. μπακ). Αμφίβολος ο Σασό (στόπερ) που έχασε το προηγούμενο ματς.