Αγώνας ρεβάνς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Copa Libertadores, ο νικητής προκρίνεται στους ομίλους της διοργάνωσης και ο ηττημένος στους ομίλους του Copa Sudamericana.

* Στον 1ο αγώνα (09/03): Ουρακάν – Σπ. Κριστάλ 0-0

* Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

* Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν σε φάση ομίλων το 2016 και μοιράστηκαν από μία εντός έδρας νίκη.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΚΡΙΣΤΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (4-4) με την Ντεπορτίβο Γκαρσιλάσο. Η Σπόρτινγκ προηγήθηκε 0-1 με τον Λούτιχερ (33’), ο Χόμπεργκ έκανε χατ-τρικ (60’, 76’ & 83’) για το 2-4, αλλά ισοφαρίστηκε με δύο γκολ στο 86’ και το 90+2’.

Την περασμένη Πέμπτη πήγε ως μεγάλο αουτσάιντερ στο Μπουένος Άιρες, κατάφερε όμως να σταθεί όρθια απέναντι στην Ουρακάν (0-0) και αύξησε τις πιθανότητες πρόκρισης στους ομίλους. Πιέστηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, είχε σύμμαχο την τύχη και κορυφαίο τον κίπερ Σολίς για να κρατήσει το μηδέν. Επιθετικά είχε τις στιγμές της, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν βρήκε χώρους για transition στην ανισορροπία ρίσκου των Αργεντίνων.

Ο κόουτς Νούνιες έκανε εκτεταμένο rotation την Κυριακή στο πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να χάσει ουσιαστικά δική της νίκη, δεχόμενη δύο γκολ στα τελευταία λεπτά. Αήττητη στο ξεκίνημα της Apertura με ρεκόρ 2-3-0, ενώ στον προηγούμενο προκριματικό γύρο του Libertadores απέκλεισε τη Νασιονάλ Ασουνσιόν, ανατρέποντας το 2-0 του πρώτου αγώνα στην Παραγουάη με νίκη 5-1 στην ρεβάνς της Λίμα.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΚΡΙΣΤΑΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/7 φετινά παιχνίδια της

* No Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΟΥΡΑΚΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Εστουδιάντες. Ο Μποσέλι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 11’, ο Γκαρό ισοφάρισε για την Ουρακάν στο 64’, αλλά στο 82’ έμεινε με 10 παίκτες και στο 90+4’ δέχθηκε το καθοριστικό γκολ από τον Ασκασίμπαρ.

Την πρώτη ήττα της χρονιάς, μετά από ρεκόρ 5-5-0, υπέστη την Κυριακή στη Λα Πλάτα η “γκλόμπο”, με άλλοθι το rotation που έκανε ο κόουτς Νταμπόβε και την αποβολή της στα τελευταία λεπτά.

Την περασμένη Πέμπτη στο “Ντούκο” μπήκε με ορμή στο ματς με την Σπόρτινγκ Κριστάλ, όπως άλλωστε συνηθίζει στα εντός έδρας, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τις ξόδεψε όλες. Στο δεύτερο μέρος έδειξε να χάνει την ισορροπία της, έγινε ανυπόμονη, έκανε λάθη στην κυκλοφορία, αλλά δεν πλήρωσε τα κενά στις αμυντικές της μεταβάσεις, με τους Περουβιανούς να απειλούν σοβαρά. Ακόμη κι έτσι η Ουρακάν ήταν που είχε την πιο κλασική ευκαιρία και μετά την ανάπαυλα, σε φόρτωμα της αντίπαλης περιοχής στα τελευταία λεπτά.

Επιστρέφουν ξεκούραστοι στο σημερινό παιχνίδι αρκετοί βασικοί που δεν αγωνίστηκαν την Κυριακή, σταθερά εκτός πλάνων ο Μερόγια (στόπερ) που δεν υπογράφει επέκταση συμβολαίου.