Απερτούρα: Χουάν Αουρίτς – Σπορτ Χουανκάγιο 1-0

ΣΠΟΡΤ ΧΟΥΑΝΚΑΓΙΟ

Να διευρύνει το αήττητο στη φετινή Κλαουσούρα θέλει η Σπορτ Χουανκάγιο, έχοντας συλλέξει τέσσερις βαθμούς στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Στην πρεμιέρα πανηγύρισε τη μεγάλη εντός έδρας νίκη επί της Σπόρτινγκ Κριστάλ με 3-1, για να πάρει τη σκυτάλη το ισόπαλο 0-0 της Τετάρτης στην έδρα της Καχαμάρκα. Θυμίζουμε ότι οι γηπεδούχοι τερμάτισαν 9οι στην Απερτούρα, που ολοκληρώθηκε μόλις μία εβδομάδα πριν την έναρξη της Κλαουσούρα.

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο ισόπαλο 0-0 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Καχαμάρκα.

Στατιστικό: Ανέπαφη εστία στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΧΟΥΑΝ ΑΟΥΡΙΤΣ

Συγκομιδή τεσσάρων βαθμών στις δύο πρώτες αγωνιστικές μετρά και η Χουάν Αουρίτς. Στην πρεμιέρα έφυγε με το ισόπαλο 1-1 από την έδρα της Ντεφενσόρ Λα Μποκάνα, για να πάρει τη σκυτάλη η μεσοβδόμαδη εντός έδρας νίκη επί της Ουνιβερσιτάριο με 2-0. Ο Τεχάδα της έδωσε το προβάδισμα στο 46ο λεπτό, με τον Μπουιτράγο να “κλειδώνει” το τρίποντο στο 63′. Δεν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα οι εκατέρωθεν αποβολές στις καθυστερήσεις. Σε υποχρεώσεις με την Εθνική Περού ο κίπερ Γκαγιέσε και ο αμυντικός Ράμος.

Προηγούμενο ματς: Πήρε την εντός έδρας νίκη επί της Ουνιβερσιτάριο με 2-0. Από μία αποβολή είχε η κάθε ομάδα στις καθυστερήσεις (Τακεούτσι για λογαριασμό της Χουάν Αουρίτς).

Στατιστικό: Ισόπαλα τα 5/8 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.