*15η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες έχουν παίξει ήδη τρεις φορές φέτος σε ένα περιφερειακό κύπελλο! Μάλιστα συναντήθηκαν σε διπλό τελικό, εκεί που η Σεαρά κέρδισε 2-1 εντός το πρώτο παιχνίδι, η Σπορτ κέρδισε 1-0 στον επαναληπτικό και η Σεαρά πήρε τον τίτλο στα πέναλτι. Είχαν παίξει νωρίτερα και στη φάση των ομίλων, με την Σεαρά πάλι να κερδίζει 3-2 εντός έδρας.

ΣΠΟΡΤ ΡΕΣΙΦΕ

Προηγούμενο ματς: Η Σπορτ Ρεσίφε έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Σαπεκοένσε, αν και προηγήθηκε με τον Φάμπιο Ματέους στο 40’, είχε στη συνέχεια δοκάρι και κάποιες χαμένες ευκαιρίες, πριν δεχθεί την ισοφάριση από τον Μπρούνο Ναζάριο στο 90’.

Η Σπορτ Ρεσίφε έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Σαπεκοένσε, δεχόμενη μάλιστα την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό και ενώ έπαιζε με αρκετές απουσίες, κυρίως στην επίθεση. Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία της στους οκτώ τελευταίους αγώνες που δεν χάνει.Ειδικά στο γήπεδό της παρουσιάζεται πανίσχυρη ως τώρα, με 7/7 νίκες στο εθνικό πρωτάθλημα.

Βρέθηκε πάλι εκτός πρώτης τετράδας και θέσεων που εξασφαλίζουν άνοδο, αλλά ισόβαθμη με την ομάδα που είναι στην τέταρτη θέση, έχοντας και δύο αγώνες λιγότερους, ενώ διαθέτει πάντα την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας..

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών ο μεσοεπιθετικός Βάντερσον και ο επιθετικός Λαμπαντέγια, ενώ χτύπησε και ο μέσος Φαμπίνιο που θα απουσιάσει για λίγο καιρό ακόμη. Αλλά το θέμα είναι τι θα γίνει με  το βασικό επιθετικό δίδυμο, Βάγκνερ Λαβ και Λουτσιάνο Ζούμπα, οι δύο πρώτοι σκόρερ της ομάδας, που έχασαν τον τελευταίο αγώνα. Σήμερα δίνονται ως αμφίβολοι, αλλά μάλλον θα παίξουν.

Σπορτ Ρεσίφε Στατιστικά

*Εχει 5/6 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 18/24 N/G εντός έδρας

ΣΕΑΡΑ

Προηγούμενο ματς: H Σεαρά έφερε 0-0 εντός έδρας κόντρα στην Αβαϊ, ούσα πολύ πιο επιθετική και απειλητική απο την αντίπαλο της, χάνοντας πέναλτι λίγο πριν λήξει το ημίχρονο, ενώ δεν εκμεταλλεύτηκε και την αποβολή αντίπαλου παίκτη στο τελευταίο 20λεπτο, χωρίς να κινδυνεύσει σε κάποιο σημείο του παιχνιδιού. .

Η Σεαρά αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εντός έδρας απέναντι στην Αβαϊ, σε έναν αγώνα που αν μία ομάδα έπρεπε να κερδίσει, ήταν αυτή. Αντ’ αυτού έφερε δεύτερη σερί ισοπαλία, παραμένοντας για τρίτο συνεχόμενο αγώνα χωρίς νίκη. Πάντως η τελευταία ήττα της εκτός έδρας ήρθε στο γήπεδο που παίζει σήμερα, με τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες από τότε.

Είναι πάντα στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, οριακά, στην 10η θέση του, απέχοντας πλέον λίγους βαθμούς πιο κοντά, στο -7 συγκεκριμένα, στην πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στην άνοδο, απ’ ότι στη ζώνη του υποβιβασμού, από την οποία είναι στο +9.

Απουσιάζουν οι μακροχρόνια τραυματίες αμυντικοί Γουίλιαν Φορμίγκα, Λουίζ Οτάβιο και ο γκολκίπερ Ρίτσαρντ, χτύπησε και θα λείψει ο μέσος Τσάι και τιμωρημένος είναι ο μέσος Γκιγιέρμε Καστίγιο.