*18η αγωνιστική

*Οι τρεις τελευταίοι μεταξύ τους αγώνες έχουν λήξει G/G

ΣΠΟΡΤ ΡΕΣΙΦΕ

Προηγούμενο ματς: Η Σπορτ Ρεσίφε έχασε με 3-1 εκτός έδρας από την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, με όλα τα γκολ να μπαίνουν στο πρώτο ημίχρονο. Βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Γκουστάβο Κοουτίνιο μόλις στο δεύτερο λεπτό. Και παρόλο που ισοφάρισε με τον Εντίνιο στο 10’, δέχθηκε δεύτερο τέρμα από πέναλτι του Γκουστάβο Κοουτίνιο στο 15’, πριν “φάει” κι τρίτο γκολ από τον Σαϊλόν στο 40’. Προσπάθησε να μειώσει στη συνέχεια, έχασε ευκαιρίες, μέχρι να μείνει με 10 παίκτες στο 79΄.

Η Σπορτ Ρεσίφε ηττήθηκε με 3-1 εκτός έδρας από την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, διανύοντας τη χειρότερη περίοδο της στη σεζόν, πρώτη που δεν έχει κερδίσει εδώ και τρεις αγώνες. Μάλιστα έχει και δύο ήττες σε αυτό το διάστημα. Στο γήπεδό της πάντως έχει χάσει μόνο από τη Σάο Πάουλο στο κύπελλο, με 23 νίκες σε 26 αγώνες για όλους τους θεσμούς!

Είναι εντός πρώτης τετράδας και θέσεων που εξασφαλίζουν άνοδο, στην 3η θέση, αλλά σε απόσταση βολής, στο +2 συγκεκριμένα, από την ομάδα που είναι στην 5η θέση και δεν οδηγεί στη μεγαλύτερη κατηγορία. Εχει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας μαζί με τη σημερινή της αντίπαλο .

Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμών έμειναν οι μέσοι Ζορζίνιο, Φαμπίνιο, ο αμυντικός Τσίκο και ο επιθετικός Φαμπρίσιο Ντάνιελ, τιμωρημένος είναι ο μέσος Ιτάλο.

Σπορτ Ρεσίφε Στατιστικά

*Εχει 4/5 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 20/26 N/G εντός έδρας

*Εχει 16/26 under 2,5 εντός έδρας

ΒΙΤΟΡΙΑ ΜΠΑΪΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βιτόρια Μπαϊα κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Νοβοριζοντίνο, με δύο γκολ που σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο, με τους Οσβάλντο (33’), Καμουτάνγκα (42’). Παρόλο που η αντίπαλος της μείωσε με τον Τζεοβάνε στο 69’, απέφυγε την ισοφάριση, αν και υπήρξαν φάσεις, όπως θα μπορούσε να έχει βάλει και ένα τρίτο τέρμα.

Η Βιτόρια Μπαϊα επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Νοβοριζοντίνο, σε αγώνα έξι βαθμών, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες με ίδιο σκορ. Μακριά από την έδρα της δεν κερδίζει εδώ και τρία παιχνίδια, έχοντας ισάριθμες ήττες χωρίς να έχει σκοράρει.

Βρέθηκε πάλι εντός πρώτης τετράδας και θέσεων που οδηγούν στην άνοδο, στην τέταρτη και τελευταία που εξασφαλίζει αλλαγή κατηγορίας, αλλά σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από την πέμπτη και την ομάδα πίσω της. Και έχει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας μαζί με τη σημερινή της αντίπαλο.

Παραμένουν εκτός οι μακροχρόνια τραυματίες Τζον (ΑΜ), Ντιονίσιο (ΜΕ) και οι πιο πρόσφατα χτυπημένοι Ζέκα (ΑΜ), Ροντρίγκο Αντράντε (ΜΕ), Λέο Γκόμες (ΜΕ),.ενώ ο επιθετικός Οσβάλντο ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις, αλλά ταξίδεψε με την αποστολή.